В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме компромисите, които се правят в името на вкуса на летовника. Нашият гост е Ася Сотирова, собственик на галерия в Стария град на Несебър.
Ася Сотирова сподели с нас своите наблюдения и опит в работата си с туристите и изкуството. Тя разказа, че в ежедневието си се среща с много хора, тъй като Несебър посреща гости от цял свят. "Всеки има собствен вкус", обяснява тя, "има го и масовият турист, който търси нещо евтино, което да остане като спомен. Има и хора, които търсят по-сериозното изкуство."
Сотирова подчертава важността на любовта и отдадеността, вложени в творбите. Според нея, когато нещо е сътворено с любов и отдаденост, това се усеща дори при продажбата. "Усещат се енергия и заряд, сякаш нещата сами излъчват енергията на хората, които са ги правили", споделя тя.
Често получава отзиви от посетители, които признават, че не разбират много от изкуство, но усещат магическата атмосфера в галерията. "Може би животът близо до морето ти дава малко по-различен поглед", смята тя. "Всеки ден, взирайки се в хоризонта, разбираш колко си малък и колко необятен е светът. Чисто географски имаш свободата да си различен."
Освен това Ася Сотирова отбелязва, че дори през зимата Несебър привлича посетители, които обичат да се разхождат из града. Според нея тогава изпъква истинската красота на Несебър, защото той не е само плажна дестинация.
Сотирова споделя, че градът започва да се ориентира към изкуството и се стимулира развитието на българските творци. Тя вярва, че тази тенденция ще продължи и ще доведе до още по-голямо признание и развитие на местните таланти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg