Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

Кристин Димитрова
Снимка: Уикипедия

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от култура."

Кристин Димитрова признава, че не среща често талантливо писане, но когато има такова, конкурсът винаги го отличава.

"Проблемът е, че между 14 и 17 години децата много бързо се развиват, някои са по-наивни, а други по-зрели. Разкази по двайсет страници обаче няма нужда да се пишат, защото е важно да кажеш своето, да намериш своя глас. Има деца, които, може би, биха се справили по-добре, ако имаха по-добри учители. Има учители, които не живеят в сегашно време. Не може да оставаш в стари представи, днес не може да се пише като Яворов и Лилиев. Мелодията на днешния език е друга."

Повлияни от съвременната култура и американските филми, младите често развиват действието на своите разкази в американска среда. Но така се губят автентичността и вслушването в собствения опит.

"Забранила съм да се използва думата "душа" в поезията, – казва Кристин Димитрова – защото това е много лесен начин да кажеш нещо, без да кажеш нищо. Тези абстрактни думи вече остават само в песните."

Чуйте Кристин Димитрова в "Артефир".

Снимки – Уикипедия и Община Бургас
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05