Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи външни животи.
Тази година темата е "Да живеем заедно" – артистично предложение и покана за реален живот заедно и за разработване на съвместни разкази, които приемат формата на образи, обекти, събития, диалози.
"Да живеем заедно" предлага различна концепция за всяка част: "Създаване", "Спекулиране", "Разказване". Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители.
Частта през юни беше "Създаване" и в нея участваха Менелаос Карамагиолис (Гърция), Хуан Пабло Масиас (Мексико/Италия) и Камен Стоянов (България/Австрия).
Настоящата е озаглавена "Спекулиране". Збинек Баладран (Чехия), Рикардо Арена (Италия) и Емре Хюнер (Турция) прожектират свои видеоклипове. Темите от видеата ще бъдат претворени в творби, подредени в изложба. В нея Арена и Хюнер си сътрудничат за концепцията на две диалогични инсталации, които комбинират теоретични и визуални изследвания, подчертаващи методи и форми на колективно въображаемо познание.
За третата част "Разказване" през октомври са поканени дуото Александра Гелис (Колумбия/Панама/Канада) и Хорхе Лозано (Колумбия/Канада), Алесандра Ферини (Италия/Великобритания) и Джихан Ел-Тахри (Египет/Франция), които ще разкажат скрити истории чрез своите аудиовизуални проекти. В последвалата изложба Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев ще разработят нов проект, който изследва българската история и отношенията ѝ с "необвързаните страни".
Видеата в "Спекулиране" могат да се гледат до 3 август в подлеза "Царевец" на Орлов мост, а изложбата ще бъде открита на 5 август в галерията на Института за съвременно изкуство.
Подробностите са в разговора на Велин Манов със София Грънчарова и Катя Ангелова в "Артефир" – чуйте звуковия файл.
Снимки – Институт за съвременно изкуство София
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg