Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.
"Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за въоръжени конфликти, било е жестоко, борба за власт, ресурси. Индианците са предоставяли земя на първите бели колонисти, но са разбрали по-късно, че на белия никога не му стига. Това е един дълъг етап, който в 19 век започва да се осмисля по нов начин след Гражданската война. С премахването на робството на изток започва движение за хуманно отношение към коренното население. Тогава се заражда и идеята за резерватите, които са замислени като места, в които индианците ще бъдат "сигурни", разказва Любомир Кюмюрджиев.
След дълги години интерес към темата Любомир Кюмюрджиев успява да посети индиански резервати в Северна Америка.
"Различни посетители има там, но гостите, които се интересуват от нещо повече от снимка с вожда и игра в казината, се допускат по-трудно. Исках да разбера повече за историята от самите носители, но на повечето места срещнах отказ от комуникация. Там има по няколко пласта – най-горният е абсолютно бутафорен, той е предоставен на белия човек за атракция. Но ако прескочиш това ниво, попадаш на по-дълбока враждебност към белия. Това възприемане още стои. Все пак зависи кое е племето. От една страна, те имат своето право, но от друга, е време да се погледне с други очи. Те могат да направят много повече за себе си, ако загърбят това трагично минало."
Чуйте още за културата и съвременния начин на живот в индианските резервати в "Какво се случва пътува".
Снимки – Българско общество по индианистика "Орловият кръг"
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko &..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg