Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кюмюрджиев:

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване. 

"Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за въоръжени конфликти, било е жестоко, борба за власт, ресурси. Индианците са предоставяли земя на първите бели колонисти, но са разбрали по-късно, че на белия никога не му стига. Това е един дълъг етап, който в 19 век започва да се осмисля по нов начин след Гражданската война. С премахването на робството на изток започва движение за хуманно отношение към коренното население. Тогава се заражда и идеята за резерватите, които са замислени като места, в които индианците ще бъдат "сигурни", разказва Любомир Кюмюрджиев.

След дълги години интерес към темата Любомир Кюмюрджиев успява да посети индиански резервати в Северна Америка. 

"Различни посетители има там, но гостите, които се интересуват от нещо повече от снимка с вожда и игра в казината, се допускат по-трудно. Исках да разбера повече за историята от самите носители, но на повечето места срещнах отказ от комуникация. Там има по няколко пласта – най-горният е абсолютно бутафорен, той е предоставен на белия човек за атракция. Но ако прескочиш това ниво, попадаш на по-дълбока враждебност към белия. Това възприемане още стои. Все пак зависи кое е племето. От една страна, те имат своето право, но от друга, е време да се погледне с други очи. Те могат да направят много повече за себе си, ако загърбят това трагично минало."

Чуйте още за културата и съвременния начин на живот в индианските резервати в "Какво се случва пътува".

Снимки – Българско общество по индианистика "Орловият кръг"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12