Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

Палми Ранчев
Снимка: БГНЕС

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина. Откриването бе свързано с изкуството, което не се хареса на хората, склонни към ограничаване на свободата и фантазията, носещи униформи и поставящи поведението в рамки.

Палми Ранчев отбеляза, че в спорта винаги е имало политика и спортните министри се сменят през 3-4 месеца. Според него в България повече се интересуват какво може да се спечели за тези четири месеца. Въпреки че отпусканите средства за спорта не са по-малко от тези по време на социализма, липсва контрол върху разходите.

Той изрази мнение, че боксът трябва да бъде привлекателен за спортистите, но не може да се разчита само на труда и очакванията за успех. Много спортисти губят и когато не получават нищо като заплата, те се оказват тотално губещи. Чиновниците не губят, а спортистите. Треньорите, например, не получават трудов стаж. В Министерството на спорта няма ясна идея как ще се развива този спорт – дали чрез субсидиране на клубове и федерации, както беше по времето на социализма, или по друг начин. Сега се отпускат средства на федерациите, но няма контрол върху това как се харчат.

По отношение на тестостерона, свързан с нашумелия случай с двете спортистки в женския бокс, Ранчев отбеляза, че ако завишените проценти са нормални, е редно да има санкции, както и при мъжка конфигурация XY. Проблемът е, че ВАДА не налага санкции, а МОК решава дали атлетите да участват с паспортите си. Това създава неясен конфликт.

В предаването Ранчев сподели още, че има готов сборник с разкази – „Случайни срещи и запознанства“, който най-вероятно ще излезе през есента.

Чуйте разговора в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47