Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Снимка: БГНЕС

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и на трети страни.

На днешния 8 август ще се провежде поредна среща, инициирана от транспортния министър, на която всички отговорни институции и представители на транспортния бранш ще обсъдят детайлите. 

Николай Рашков, член на Управителния съвет на Съюза на международните превозвачи, коментира, че отделянето на трафика е практика, която може да се види във всяка европейска държава. Това включва разделяне на хладилни камиони и камиони с обикновен режим на действие, както и на камиони от страни членки на ЕС и от трети страни. За осъществяване на тази идея е необходима инфраструктурна подготовка, за която Министерството на вътрешните е дало уверение, че ще направи такава. Също така е важна външната дипломация, за да се уговори същият режим на пропускане и в приемащата страна.

По неговите думи проблемите на транспортния бранш неминуемо се отразяват на крайните потребители, водейки до поскъпване на стоките. През основните артерии на България, като граничните пунктове на Видин, Русе и Капитан Андреево, преминава значителен трафик. "Колегите на Капитан Андреево чакат над 30 часа за влизане в България. Инфраструктурата и пътната мрежа не са достатъчно пригодени за нарастващия трафик, което изисква подобрения, но най-важното е да се осигури безпроблемният вход и изход на тежкотоварните автомобили."

Драстичното забавяне на ремонтите на две пътни отсечки допълнително утежнява ситуацията. Пътят между Ботевград и Мездра, който трябва да бъде затворен за изграждане на скоростен път, пренасочва тежкотоварния трафик по различни пътища на България. Ремонтът трябва да приключи до края на годината. Другият проблемен ремонт е на граничния пункт при Русе "Дунав мост", който е по-сложен и ще продължи около две години. Уверенията са, че всички местни институции правят всичко възможно да не се натрупват големи опашки.

"Средното чакане на български камиони на вход и изход на Варна и Русе е между 18 и 19 часа. След отвореното писмо на Съюза на международните превозвачи, реакцията на служебното правителство и премиера Главчев беше мигновена, което показва добра воля и желание за справяне с проблема", казва Рашков. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21