Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени изследват устойчивостта на зеленчуците към промените в климата

Снимка: NatGenCrop

NatGenCrop е български научен проект, който се реализира от Изследователския Център по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Целта му е подобряване на хранителните свойства на зеленчуците и устойчивостта им към климатичните промени. За проекта, който може да допринесе за развитието на земеделието у нас и да повиши нивото на работа на научна дейност, разказва д-р Емил Вътов – участник в изследователския процес.

Проектът NatGenCrop има две основни насоки – научна и социално-икономическа. От чисто научна гледна точка проектът е фокусиран върху две колекции от зеленчуци – едната съдържа 152 сорта домата, а другата обхваща 174 сорта пипер.

Д-р Вътов обяснява: "Тези колекции са селектирани от доста сортове, които се намират на Балканския п-в и на други континенти. В тях има естествена вариация на вкус, мирис, форма цвят, но също така и на издръжливост на стрес. Крайната цел на проекта е да анализира тези вариации и да ги изпозлва с цел подобряване на хранителните свойства и устойчивост на стрес."

От социално-икономическа гледна точка изследователската работа може да повиши добивите и качеството на тези значими култури в полза на производителите и консуматорите, изтъква ученият.

Проектът NatGenCrop се осъществява в рамките на европейската програма ERA Chairs, която е с краен срок до 2028 година, разказва д-р Вътов. Целта на проекта е да бъде формиран междунаден екип с висока експертиза, за да се повиши нивото на научната дейност, подчертава гостът и допълва, че обучението на докторанти в областта на растителната системна биология и на биотехнологията също е заложено в проекта. Към момента са обявени позиции за привличане на млади учени.

По думите на д-р Вътов първият етап на научния проект вече е преминал и извършената изследователска дейност е позитивно оценена от ЕК и от независим експерт. Научният екип е осъществил профилиране на химичното и биохимичното съдържание на подбраните сортове и експериментите за издръжливост продължават.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31