Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели ключови изводи от анализа.
Според Йорданова българската пенсионна система е оценена на изключително високо ниво, като специално внимание е обърнато на законодателната рамка. Тя подчерта, че системата вече е навлязла в зряла фаза след близо 25 години съществуване, което позволява да бъде оценена не само на европейско, но и на световно ниво. Резултатите потвърждават, че усилията, включително извършените законодателни промени след стрес тестовете от 2018 г., са дали положителен резултат. Пенсионната система е сред най-стриктно регулираните сектори в България, посочи Йорданова.
Относно допълнителното пенсионно осигуряване, тя поясни, че става дума за вноски от 5% от дохода, които от 2000 г. насам се насочват към т.нар. втори стълб – допълнителното задължително пенсионно осигуряване. В системата съществува и трети стълб, който е доброволен. Йорданова акцентира, че тристълбовият модел, върху който е изградена пенсионната система, е един от най-успешните в световен мащаб. Тя изрази задоволство, че много чуждестранни колеги очакват надграждането на системата чрез бъдещи законодателни промени, които предстои да бъдат обсъдени и приети от Народното събрание.
Йорданова допълни, че целта на тристълбовия модел е да осигури "заместващ доход“ от около 70% от предишния доход след пенсиониране. За момента разпределението е 40% пенсия от НОИ, 20% от втория стълб и 10% допълнителна, доброволна пенсия. Въпреки това, изчисленията показват, че реалният принос от втория стълб е между 10 и 12%. Тя обясни, че като млада система, българското пенсионно осигуряване се нуждае от време, за да достигне пълния си потенциал. И посочи, че въпреки постигнатото до момента, остава още много работа.
На финала Йорданова отбеляза, че въвеждането на мултифондов модел би било добра практика за бъдещото развитие на системата. Повече за това какво е "мултифондов“ модели и какви законодателни промени се предвиждат може да чуете от разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg