Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Снимка: БГНЕС

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели ключови изводи от анализа.

Според Йорданова българската пенсионна система е оценена на изключително високо ниво, като специално внимание е обърнато на законодателната рамка. Тя подчерта, че системата вече е навлязла в зряла фаза след близо 25 години съществуване, което позволява да бъде оценена не само на европейско, но и на световно ниво. Резултатите потвърждават, че усилията, включително извършените законодателни промени след стрес тестовете от 2018 г., са дали положителен резултат. Пенсионната система е сред най-стриктно регулираните сектори в България, посочи Йорданова.

КФН

Относно допълнителното пенсионно осигуряване, тя поясни, че става дума за вноски от 5% от дохода, които от 2000 г. насам се насочват към т.нар. втори стълб – допълнителното задължително пенсионно осигуряване. В системата съществува и трети стълб, който е доброволен. Йорданова акцентира, че тристълбовият модел, върху който е изградена пенсионната система, е един от най-успешните в световен мащаб. Тя изрази задоволство, че много чуждестранни колеги очакват надграждането на системата чрез бъдещи законодателни промени, които предстои да бъдат обсъдени и приети от Народното събрание.

Йорданова допълни, че целта на тристълбовия модел е да осигури "заместващ доход“ от около 70% от предишния доход след пенсиониране. За момента разпределението е 40% пенсия от НОИ, 20% от втория стълб и 10% допълнителна, доброволна пенсия. Въпреки това, изчисленията показват, че реалният принос от втория стълб е между 10 и 12%. Тя обясни, че като млада система, българското пенсионно осигуряване се нуждае от време, за да достигне пълния си потенциал. И посочи, че въпреки постигнатото до момента, остава още много работа.

На финала Йорданова отбеляза, че въвеждането на мултифондов модел би било добра практика за бъдещото развитие на системата. Повече за това какво е "мултифондов“ модели и какви законодателни промени се предвиждат може да чуете от разговора в звуковия файл.

Снимки: БНР, КФН
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20