Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографски музей "Етър" на 60 години

Саковата къща в "Етър"
Снимка: gabrovodaily

Етнографският музей "Етър" става на 60 години. За историята на музея и празненствата по повод годишнината – разговор в "Нашият ден" с уредника Румяна Денчева.

"Етърът“ е създаден през 1964 година като етнографски парк-музей и вече 60 години ни пренася в света на възрожденските българи. Освен музей "Етърът" е и център за проучване на традиционната култура на балканджиите.

"Още при създаването желанието на Лазар Донков, инициатор и първи директор на музея, е било да се съхрани традиционният бит на хората от Централна Стара Планина. Балканджиите освен етнографска група са население с много буден ум, с прогресивност в начина на мислене, образованието и квалификацията. Нормално се получава така, че това население е в основата на бъдещата България.", разказва Денчева.

Индустриализацията, новите обществени отношения и технологически възможности довеждат до изчезването на редица традиционни български занаяти. Това, по думите на Дечева, е естествен процес, тъй като занаятите се раждат и поддържат от потребностите на хората. Например мутафчийството е заличено поради факта, че в днешно време никой няма нужда от кожени дисаги за пренасяне на стоки с кон или магаре. Работата на един музей е да документира и пази паметта за тези битови характеристики, пояснява Денчева.

 Етнографският музей "Етър" посреща своята 60-годишнина с нов модернизиран център, обновени и някои съвсем нови експозиции. Някои от атракциите и заниманията са насочени към деца и представляват семейна игра. Според своите интереси посетителите могат да се включат в различни демонстрации и програми, разказва Денчева.

На 7 и 8 септември предстои традиционният празник на пестила – типично балканджийски продукт или така наречения "габровски шоколад". Пестилът е сладко изделие, което се прави от сини сливи и навремето е било по-ценено и от хайвера, обяснява Денчева. По време на празника, който обичайно привлича много посетители, се приготвя пестил по традиционна рецепта и се правят различни занаятчийски демонстрации.

Сред най-големите атракции в "Етър" е Саковата къща – емблематична постройка от средата на XIX век, построена по поръчка на заможен габровски търговец. На втория етаж на къщата може да бъде видяна експозиция, представяща градския бит на едно възрожденско семейство с по-добри финансови възможности. На първи етаж е експонирана историята на къщата и на рода, чиято съдба е свързана опълченците на Шипка. Вече има и 3D модел на къщата, чиито модули малките посетители могат да сглобяват.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15