В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия.
В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до ниски финансови резултати. Не се влагат толкова много средства, както в другите страни.
Българският филмов пазар е ограничен и потенциалът е много по-малък. Не се набляга на социалните мрежи за привличане на младите зрители в киносалоните. Всичко опира до пари и качество.
Интересът към тези филми се повишава, когато спечелят престижни награди за кратко време, и след това рязко спада, защото търпимостта на нашата публика към заглавия, които не са класически, е много ниска. Делът на арткината е нисък спрямо тези в моловете, но за сметка на това се отличават с изключително богатство на качествени филми. По този начин те просвещават зрителите и спомагат за връщането им в салоните, като разказват житейски истории.
Въпреки бума на азиатското кино, то не намира отзвук в България. Филмите са прекалено дълги и не пасват на нашия манталитет.
Стрийминг платформите също оказват влияние. То се засили неимоверно по време на пандемията от Covid-19. Това е и причината част от зрителите да предпочетат да гледат филми в домашна обстановка.
Подробности от разговора на Велин Манов със Светлана Дамянова и Христо Христозов в "Какво се случва" можете да слушате в звуковия файл.
Снимката е илюстративна
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg