Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Снимка: фондация „Темпо“

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с възможно най-малки разходи и без "победи" на едни страни за сметка на други.

В хода на играта участниците обсъждат и търсят решения на проблемите и в крайна сметка стигат до извода, че в общия ни свят всички сме свързани и печалбата на всяка цена не е цел, която води до мир, просперитет и щастие. При вземането на решение участниците трябва да си отговарят на три основни въпроса: "Можем ли да си го позволим?", "Има ли смисъл?", "Можем ли да живеем с последствията?".


Играта се провежда в продължение на 5 дни по 4 часа в групи от 25-35 участници. Водещите са специално обучени.

В България след прекъсване от няколко години играта ще се проведе от 10 до 14 септември във Варна с деца от 9 до 11 години. Водеща ще бъде Милена Ленева, изпълнителна директорка на фондация "Темпо". В рубриката "Всичко за образованието" тя казва, че едно от най-важните неща в играта е, че в нея се включват млади умове, които може да разиграят варианти на решения, за които възрастните е възможно дори да не са се сетили. Играта е ценна и с това, че въвежда децата в сфера, която ги подготвя да осмислят собствената си роля в света, чиито създатели ще бъдат след години. Добре е, че това става преди те да са обременени от модели, които очевидно не решават проблемите на света.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: фондация "Темпо"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50