Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва 66-ото издание на "Яворови дни" в Поморие

Снимка: Община Чирпан

Пейо Яворов, един от най-значимите български поети-символисти, напуска Анхиало, днешно Поморие, през 1898 г., но не преди да сподели със сестра си Екатерина пророческите думи: "Ти помни, че брат ти ще стане голям поет".

Именно на поморийския бряг Яворов осъзнава своето поетическо призвание и прави истинския си дебют с поемата "Калиопа" в списание "Мисъл". В този период той създава над 25 стихотворения и поеми, като по този начин утвърждава своето място като значим национален творец.

Милчо Талев, дългогодишен председател на Народно читалище "Просвета 1888" и директор на Градската художествена галерия "Дечко Стоев", споделя, че през 2004 г. се навършват 125 години от пристигането на Яворов в Анхиало. Въпреки изминалото време, поетът остава жив в съзнанието на местните хора. Талев подчертава, че ежегодните поетични празници "Яворови дни", които през тази година честват своето 66-о издание, са ясен знак за непреходното значение на творчеството на Яворов.

На 29 август 2024 г. започват поетичните празници в Поморие, които ще продължат до 1 септември. Откриването ще се състои пред паметника на Пейо Яворов от писателката Здравка Евтимова. По неговите думи празниците ще предложат синтез от различни видове изкуства – театър, изобразително изкуство, музика и литература.

Милчо Талев обръща внимание на традиционните конкурси за поезия и рецитация, които са основни акценти на "Яворови дни". През годините тези конкурси са привлекли големи имена като Дамян Дамянов и Христо Фотев, което, според него, е доказателство за значимостта на събитието в националния културен календар. Талев отбелязва, че хора от различни краища на страната идват специално за тези празници, поддържайки жива традицията вече 66 години.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: facebook/pomoriebul
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39