Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно събитие в България. Събитието обхваща множество дисциплини – театър, музика, поезия и проза, кино, балет, пластични изкуства, архитектура, както и детски програми и спектакли.

Тазгодишното издание на фестивала се провежда от 28 август до 7 септември и събира едни от най-обичаните български артисти. В ефира на предаването "Нашият ден" по Българското национално радио, директно от "Аполония", се включи Светлозар Желев, който сподели своите впечатления. 

"Аполония" винаги е била нещо повече от обикновен празник или фестивал – това е едно уникално преживяване, което събира хора от целия свят, които специално идват в България, за да станат част от него. Този фестивал е най-големият празник на всички изкуства в България", сподели Желев.

Желев също така разказа за откриването на изложбите в рамките на фестивала, включително тези на известните художници Павел Койчев, Греди Асса, фотографа Асен Шопов и дипломантите на Националната художествена академия. Официалното откриване на "Аполония" беше ознаменувано със спектакъл на Симфоничния оркестър на Българското национално радио.

Едно от най-очакваните събития за Желев е откриването на литературната "Аполония" и нейната богата програма. Фестивалът отбелязва и 125-годишнината от създаването на Българската телеграфна агенция.

В програмата на "Аполония" са включени и други важни събития, като постановката "Неделя вечер" на режисьорката Бина Харалампиева и концерт в чест на 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров, на който ще свирят четирима негови внуци, пристигащи от различни държави.

Филмовата "Аполония" ще бъде открита с филма "Уроците на Блага", а музикалната програма ще бъде озвучена от Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" с тяхната най-нова продукция "Удивителни Въпросителни?".

Според Желев едно от най-значимите събития на фестивала е премиерата на новата книга на Георги Господинов – "Градинарят и смъртта". 

"През тези 40 години наистина се формира общност – не само сред музикантите, поетите и писателите, но и сред публиката. За много хора това събитие се превърна в нещо дългоочаквано. Атмосферата на фестивала създава уникално усещане у всички присъстващи. "Аполония" е светлина, тя е като фар в тъмнината", каза в края на разговора той. 

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС и личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади зеленчуци

Деница и Радослав Гетови живеят в Долни Дъбник и имат малко производство на зеленчуци. За семейството и двете им деца работата в градината е начин да постигнат баланс. Учат се на всичко за земеделието в движение и са щастливи от изборите и възможностите, които земята им предоставя. Децата им се учат на това откъде идва храната, сеят семенца и..

публикувано на 14.09.24 в 13:20
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26