Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архивите говорят за живота в столицата

Спирка София през 70-те година на XX век

Архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София

Изложба "Спирка София’70" с архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София канят публиката между 3 септември и 5 октомври на разходка в един от най-колоритните района на столицата – Женския пазар. Фотографската експозиция поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата "Стара София", район "Възраждане" и най-старият пазар в града.

Изложбата е курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от галеристката Веселина Сариева и предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.

Фотографската разходка започва от 1975 г., когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара в София. Продължава през Лъвов мост и пазар "Георги Кирков" – името на Женския пазар тогава и стига до ул. "Пиротска". Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф той оставя след себе си над 7000 филма – голяма част, от които документират живота в столицата.


Уловените моменти показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора – сърцето и пулсът на всеки град, улавяйкси социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.

В изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от киноклуб "Супер 8", който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото.


Изложбата "Спирка София’70" е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация "Български визуален архов" от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на фондацията, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.

Изложбата се осъществява в сътрудничество с Българския визуален архив и Киноклуб "Супер 8".

Откриване: 3 септември, вторник, 18.00 – 20.00 ч.

Кураторски тур с Тихомир Стоянов: 14 септември, събота, 17.30 ч.

Финисаж на изложбата и разговор с Киноклуб Супер 8: 5 октомври, събота, 14.30 – 19.00 ч.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад "Славейков" и др.

Снимки: Панайот Бърнев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41