Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изнемогващата природа – разказ за планината в края на летния сезон

Доброволци свалиха 3,5 тона боклук от Рила

Снимка: Министерство на туризма

Мащабна доброволческа акция свали тонове боклук от Рила и разкри критичното състояние на планинските води. Каква е ситуацията в планината в края на лятото – разказ в "Нашият ден" на еколога Данита Заричинова.

Доброволците са намерили и изчистили от планинските площи около 3,5 тона битови отпадъци, някои от които токсични – батерии, пластмаса, метал, азбест, ламарина. По думите на Заричинова екоактивистите са се натъкнали на огромно старо сметище от миналия век, когато въпросното място е било урбанизирано с цел лечение на пациенти.  

Освен старото сметище, доброволците намират и много пресни отпадъци особено около хижа "Мусала", откъдето миналата година е извозен един камион с боклук, разказва Заричинова, според която хората замърсяват често от незнание. Например захвърлените мокри кърпички не подлежат на разлагане, тъй като съдържат пластмаса.

Планинският боклук трудно се събира и извозва, затова кошчетата за отпадъци са премахнати на много места, пояснява Заричинова. Туристите биват насърчавани, посредством различни табели, да събират и свалят от планината своя боклук – практика, която все още българските планинари трудно възприемат.

Данита ЗаричиноваЗаричинова съветва всеки, който тръгва на поход към планинска хижа, да носи своя бутилка за многократна употреба, съдове, планински чаршафи или леки спални чували. Това би улеснило хижарите, които често не разполагат с воден ресурс или средства, за да смогнат с миенето, прането и посрещането на увеличаващия се поток туристи. Усещането в българските хижи става все по-хотелско, но хората трябва да се отучат от този тип изисквания към хижарите, смята екологът.

Има повече хора в планината, но не всички са подготвени, изтъква Заричинова и допълва, че поради това планинските спасителни акции се увеличават. Екологът призовава планинарите да се застраховат, преди да потеглят на поход. Сайтът на Планинската спасителна служба предоставя необходимата за това информация.

Заричинова е на мнение, че отговорните институции трябва да затегнат контрола над туристите в планините, но подчертава, че самите туристи е редно да улесняват работата на доброволците и професионалистите.

Ставаме свидетели на климатична криза, заявява Заричинова. Няма достатъчно дъждове и снеговалежи. Поради топлата зима лятото е било сухо, обяснява екологът. Водоснабдяването е допълнително затруднено от старата и занемарена инфраструктура. Проблемът е най-сериозен в Стара планина, но дори в Рила, която е водохранилището на България, някои чешми не работят, по думите на Заричинова.  

И туристите, и хижарите трябва да променят цялостната си култура на поведение в планината, смята екологът, защото огромният туристически поток създава напрежение и затруднения и за двете страни.

Заричинова обръща внимание и на проблема със затоплянето на водите, който се дължи на факта, че масово хората си позволяват да влизат в планинските езера и реки. Според еколога трябва да има строги санкции за подобно природонесъобразно поведение. Необходимо е да се въведат такси, диверсификация на маршрутите, квоти, защото природните паркове изнемогват, а малкото служители не могат да смогнат с количеството работа, по думите на Заричинова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42