Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер "Аполония" почита Алек Попов

Деляна Манева: Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му

Алек Попов
Снимка: ИК "Сиела"

Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си.

За личността, творчеството и неподражаемото светоусещане на Алек Попов в "Нашият ден" говорят Деляна Манева и Александра Попова, съпругата и дъщерята на писателя.

Попов оставя като наследство в българската литература романите "Мисия Лондон", "Сестри Палавееви", "Черната кутия", "Мисия Туран" и редица разкази и драматургични произведения.

"Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му.", казва Манева, която определя Попов като "лошото дете на българската литература", което обича да пътува, да провокира и знае кога и как да каже нещо.

Александра Попова, споделя че баща ѝ, в своя литературен блясък, е бил една дистанция. "Доста време ми трябваше, докато го разбера като човек и не знам дали изцяло успях.", казва Попова, която усеща липсата му в личен план и чрез отсъствието на специфичния език, който писателят създава в семейството си.

Манева заявява, че към момента работи по осъществяването на някои незавършени филмови проекти по сценарии на Алек Попов. Става въпрос за минисериал по "Сестри Палавееви", екранизация на "Мисия Туран", и късометражен филм по разказа "Пътят на охлюва".

В края на миналата година излезе сборникът "Нови и избрани разкази" на Алек Попов – своеобразен преглед на неговото разнообразно творчество. По думите на Манева предстоят чуждоезични преводи на негови книги.

Попов се е вълнувал от преливането между различните изкуства и медии, което повишава интереса на публиката и към самата литература. За него е бил интересен фактът, че една история се променя в зависимост дали е разказана през литературата, или през киното и телевизията, разказва Манева.  

Тази вечер разговорът за Алек Попов продължава в 18 ч. в Художествената галерия в Созопол. Акцент в събитието ще бъде сборникът "Нови и избрани разкази", а като събеседници ще присъстват Деляна Манева, Светлозар Желев, Димитър Камбуров и Захари Карабашлиев.

Манева завършва разговора с думите: "Едно от най-хубавите неща при Алек е, че книгите му могат да се препрочитат. Тогава откриваш много детайли. Прозата на Алек беше вкусна."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15