Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г.", който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят за историята на съветската окупация у нас.
Фондация "Софийска платформа" организира обучение за учители в град Белене. Инициативата цели да предаде методика за преподаване на поляризиращи теми, свързани с историята на българския комунизъм. В "Нашият ден" разговаряме със зам.-директора на фондацията Борислав Димитров.
По думите на Димитров "Софийска платформа" вече 10 години развива своята дейност, свързана с подпомагане на учители и ученици в сферите на гражданското образование и историята на близкото минало и комунистическия режим. Фокусът е върху методиката на преподаване и умението за провеждане на дискусии на противоречиви теми с ученици. Обученията за учители се провеждат от изтъкнати специалисти в областта на историята и педагогическата методика, изтъква Димитров.
Темата за комунизма в България е сложна поради пропагандната реторика и носталгичното отношение на част от обществото, смята Димитров. Само в лагера "Белене" са били въдворени над 15 000 души, а общият брой на политическите затворници в страната е бил много по-голям. Въпреки това темата не е силно застъпена в часовете по история.
По думите на Димитров за учителите е трудно да преподават тази страница от българската история по ред причини – напрежение в работните екипи, натиск от страна на родителите, геополитическа реалност, "лов на вещици", подстрекаван от партия "Възраждане" и т.н.
Димитров споделя убеждението, че училището е място за дискутиране на сложни теми. В противен случай разговорът с младите бива оставен в ръцете на "Тик-ток" и другите социални мрежи.
Лагерът "Белене" вече е част от списъка с дестинации на МОН, до които учителите могат организирано да водят ученици за посещение. Учениците, по думите на Димитров, трябва да знаят историята на най-големия комунистически трудов лагер в България и да оценяват факта, че живеят в едно много по-свободно време.
Според госта фокусирането върху националните герои от възрожденската епоха не е достатъчно за изграждане на добър пример у новото поколение. Едни възможни съвременни герои са именно тези, които с ясното съзнание, че ще бъдат тормозени физически и психически, имат куража да се опълчат на системата, по думите на Димитров.
Повече за сроковете за кандидатстване и датите на провеждане на обучението можете да намерите тук.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg