До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров.
Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и съдби. В последните три фестивални дни предстоят прожекции на филмите "Кристо в Япония. Образи", "Пазителят на Божи гроб", "Една провинциална болница", "Твърди черупки".
По думите на Димитров рискът да организираш подобно събитие в малко населено място е голям, но хората приветстват инициативата. Селекцията и организацията са осъществени с помощта на съмишленици.
Димитров споделя, че нестабилната политическа обстановка в България, влиянието на асимилационната политика, обезлюдяването на Босилеград – всичко това създава усещане за несигурност и страх у българското малцинство в Сърбия. Ето защо сдружение "ГЛАС" работи активно, допринасяйки към живота на българите в Босилеград с пленери, дискусии, музика и културни инициативи. Една от тези инициативи е поддържането на онлайн медията "ГЛАС Пресс", създадена в полза на българското малцинство, заявява гостът.
Самият Димитров определя себе си като отчаян оптимист и допълва, че бъдещето е неясно, тъй като Босилеград се обезлюдява с екстремно темпо. Димитров изразява надеждата, че посредством трансгранично сътрудничество между България и Сърбия може да се постигне нещо съществено за бъдещите поколения. Една възможност за възраждане на местността представлява превръщането на с. Извор (на 5 км от Босилеград) в туристически обект.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте!
Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..
В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...
Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg