Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем.
В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое", който вече може да бъде намерен на Алея на книгата.
Оруел написва антиутопията "1984" през 1948 година като предупреждение за близкото бъдеще. Бимбалов споделя, че е подходил различно – написал е нещо, което вече се е случило. Отправна точка в повествованието е периодът след края на Covid-19 пандемията и преди началото на войната в Украйна. Това, по думите на автора, е време, в което човечеството е поело дъх, без да осъзнава колко много неща са се променили.
Основен мотив в книгата е този за изчезналото състрадание, като в антиутопичния сюжет присъства дори Агенция за емоционален контрол. Според Бимбалов състраданието е в основите на човешкия вид, а неговото осезаемо отсъствие е тревожно. Съпричастността днес е лицемерна, повърхностна или просто я няма.
"Искахме да накараме машините да станат хора, а превърнахме себе си в машини.", заявява писателят.
Бимбалов сам определя решението да пише от името на Бог като скандално, дръзко и може би нелепо в представите на някои читатели. Целта е книгата да избухне в душата на всеки, който я прочете, и да събуди въпроса защо сме склонни да приписваме на Бог своите недостатъци, своята жестокост, своята безчувственост и жажда за мъст.
"Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим. Във всеки от нас съществува зло, но ние сме склонни да го отричаме. Единствено разговорът със себе си, който е разговор с Бог, може да доведе до тази истинност.", казва Бимбалов.
Авторът подчертава, че основната тема в книгата не е нито религиозна, нито божествена. Във фокуса на размисъл е Човекът.
Чуйте разговора в звуковия файл:
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg