Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неда Узунколева и Або Славчев:

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

Або Славчев и Неда Узунколева
Снимка: ФС Неда Узунколева

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева, автор на романа "Днес не ми се излиза", носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев, писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век.

Славчев в автор на книгата "Тука е така", в която описва своето детство през 90-те години. Той е и редакторът на дебютния роман на Узунколева, озаглавен "Днес не ми се излиза".

И за двамата млади автори литературата е път към опознаването, сплав между поколенията, бунт срещу обществените норми.

Узунколева описва тримата герои от своя роман. Те са представители на различни генерации и всеки от тях носи характерен, но непримирим вътрешен глас.

Когато човек е гениален и талантлив, много неща могат да му бъдат простени – това е тема, която вълнува авторката. Узунколева споделя, че писането я кара да се чувства свободна.

Славчев заявява, че редакторската работа по сурови чужди текстове е приятна привилегия. И като автор, и като писател той обича книгите си много, а книгата на Неда му носи специален емоционален заряд. Славчев допълва, че романът "Днес не ми се излиза" вече има и аудиоверсия, прочетена от трима актьори, за да получи всеки от персонажите свой собствен глас.

Авторът обрисува спомен от своето детство и казва: "Да живееш в България през 90-те години е една малка капсула, която е неповторима в историята. Послевкусът от комунизма много трудно се износва."

Например бръснарницата на автогарата в Самоков е времеубежище, заявява Славчев.

Разговорът се пренася върху проблемите на българското образование, което все още е много консервативно. Славчев, който е бил учител в Англия, прави паралел със системата там, която страда от други проблеми, защото се намира в другата крайност.

В ефира на предаването Славчев съобщава, че до края на годината в Ню Йорк ще излезе нов роман, който е написан от него на английски и е посветен именно на английската образователна система.

"Проблемът е, че образованието е много силен инструмент в ръцете на политическите власти, и те го използват като разменна монета.", заявява Славчев и цитира Оскар Уайлд: "Не понасям глупаците, особено онези, които са оглупели в следствие на образованието си."

Узунколева разказва за своята връзка с града и софийските улици, където черпи вдъхновение.

 Чуйте разговора в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05