"Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много различни. Едно от най-големите предизвикателства е да направим разграничението между добро и зло."
Това заяви в предаването "Мрежата" Н. Пр. Йоси Леви-Сфари, посланик на Израел в България, който гостува по повод наближаващата учебна година – в училищата и в университетите. Преводът в ефир е на Габриела Цекова.
В наши дни хората – у нас и по целия свят – са изложени на дезинформация, пропаганда и внушения. Какво от това, че в университетите и в училището, в традиционните медии се говори обосновано, с факти, правят се исторически препратки и сравнения, когато хората вярват повече във фейкове, фалшиви новини и безподобни конспирации?
Дезинформацията – как да се борим с нея? Социалните медии – фалшиви новини, пропаганда?
"Първо, да си зададем въпроса защо сме изложени на тази дезинформация? Има причина за това. За да се създаде тази дезинформация, така че тя да повлияе на умовете на хората, трябва се инвестират страшно много пари, време и енергия, човешки ресурси... Има държави, които имат интерес да излагат тази дезинформация, в общества, които са много чувствителни на тази дезинформация, и да ги разделят.
Например TikTok. TikTok е китайско приложение. Китайските деца не са изложени на това, което нашите деца получават. При тях приложението се използва за образование и обучение, а не за политическа пропаганда. Използването на тези инструменти от Русия, от Иран, от Катар и от Китай е целенасочено. Демократичните общества са чувствителни към тази информация, защото в демокрацията не можете да блокирате информация просто защото не ви харесва. При разпространяването на тази лъжлива информация никой не подлежи на никакви последствия – а това е древният начин за контрол на обществата и за разпространение на омраза и противопоставяне. Това не е измислено сега. Въпросът е какво можем да направим ние, като демократични общества, защото не искаме да разрушаваме нашите собствени ценности."
Каква е цената на истината и цената на лъжата?
"В крайна сметка нашата отговорност, като възрастни, е да образоваме децата си как да използват инструментите, които им предоставя модерният свят? Какво искат социалните мрежи – искат пари. Ние трябва да научим децата си как да използват тези платформи, защото те приемат всичко за истина. Истинската заплаха всъщност предстои с навлизането на изкуствения интелект."
Какви са отношенията между България и Израел в областта на образованието?
През последните години, с въвеждането на иновативни програми и съвместни инициативи, академичните отношения между Израел и България отбелязаха значителен растеж. Това сътрудничество не само укрепва двустранните връзки, но и обогатява академичната среда в двете страни. Създаването на тези програми отразява нарастващия интерес към Израел сред българската академична общност и предоставя платформа за насърчаване на по-задълбочено разбирателство и диалог между двете страни.
От 1991 г. Република България и Държавата Израел имат подписана Спогодба за сътрудничество в областта на културата, науката и образованието. Този договор издържа на времето и 33 години по-късно продължава да бъде един от ключовите елементи на отличното сътрудничество между България и Израел. Той включва съвместни изследователски проекти, обмен на преподаватели и студенти, както и разработване на напреднали образователни инициативи в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, медицинските изследвания, природните и хуманитарните науки и международната сигурност.
Посланикът на Израел в България Н. Пр. Йоси Леви-Сфари подчертава: "Израел гледа на България като на важен и стратегически съюзник. Когато казваме, че искаме да задълбочим отношенията си – точно това имаме предвид. Наскоро Министерството на регионалното развитие на Израел реши да включи България в своите проекти, които включват укрепване на академичното сътрудничество. Виждаме, че израелски и български преподаватели вече си сътрудничат и искаме повече български студенти да участват в нашите международни програми."
Убийства на журналисти?
"Всъщност няма убийства на журналисти, това отново е фалшива новина. Много хора в Газа си слагат значки "Press" и така се опитват да минат за журналисти. Ако вие нахлуете в Израел и снимате атаката на 7 октомври, организирана от Хамас, вие журналист ли сте? Имате ли право да го правите? Ако участвате в пропагандата на Хамас, вие журналист ли сте, или сте терорист? Говорим за военна зона. Във военната зона хората понякога получават наранявания. Ние не сме инициирали тази война, не сме я започнали. Ние сме принудени да водим война срещу терористична организация. Израел няма интерес да нанесе вреди на цивилни или на журналисти.
В списъците на експерти по граждански войни, от Обединеното кралство, САЩ и т.н., се посочва, че Израел предприема мерки, които други западни страни не са предприемали, за да предотврати избиването на цивилни.
Но ако вие се наричате "журналист", а всъщност сте "терорист" Аз не съм чул да има призиви към Хамас, които атакуват Израел ежедневно и засягат жени, мъже, деца..., да освободят всички заложници. Те са избрали тази тема, за да делегитимират Израел. Ние имаме всяко право да се защитим, ние се борим в една справедлива война срещу много жестока терористична организация. Имаме намерение да направим всичко възможно, за да разрушим тази организация – и то в съответствие с международното право. Със сигурност има и грешки, защото това не е лаборатория, това е война."
На какъв етап е процесът по сключване на споразумение между Израел и Хамас?
"От гледна точка на Израел тази война има своята цел – разрушаване на възможностите (военни и административни) на Хамас в Газа, освобождаването на всички наши заложници (преди няколко дни бяха брутално убити 6 заложници!). Трябва да гарантираме, че Газа няма да бъде заплаха за живота на нашите цивилни. Вървим в правилната посока, но все още не сме постигнали тази цел. Успяхме да разрушим голяма част от възможностите на Хамас, разрастването на тази терористична формация е удивително в Газа! Под самата Газа има стотици километри тунели за терористични цели! Успяхме да освободим малко над половината заложници. Но все още 101 души са в плен на Хамас. Преговорите все още продължават и се надяваме да постигнем споразумение. Но ако не унищожим тази терористична организация, ще влезем в нов цикъл на война."
Как говори със студентите Н. Пр. Йоси Леви-Сфари, кои са най честите въпроси, които му задават; Колко е важно, освен образованието, и медийното образование; Има ли действително "убийства на журналисти" в Ивицата Газа – чуйте повече в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg