Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на Николай Гяуров

Снимка: ndk.bg

Тази събота (14 септември от 20 часа) ще си спомним за един от най-големите български певци, получил признание по най-престижните оперни сцени. Това е басът Николай Гяуров, чиито 95-години от рождението се навършиха на 13 септември.

Като цялостен оперен запис избрахме да прозвучи Вердиевия шедьовър "Дон Карлос", създаден по едноименната трагедия на Шилер. Ролята на крал Филип II през годините се превръща в знакова за Николай Гяуров, заедно с образите на Дон Жуан и Борис Годунов. Като не забравяме, разбира се, и важни опери като Фауст, Хованщина, Дон Кихот, Симон Боканегра, Севилският бръснар и още много други.

Ще чуем Николай Гяуров и с изказвания запазени в Златния фонд на Националното радио. Неговият образ ще допълним със спомени за човека, певеца, личността, бащата Гяуров споделени от неговия син Владимир Гяуров.

Николай Гяуров като Филип Втори"Дон Карлос" от Джузепе Верди
Действащи лицаи изпълнители:
• Филип Втори (бас) – Николай Гяуров
• Дон Карлос (тенор) – Хосе Карерас
• Родриго, маркиз Поза (баритон) – Пиеро Капучили
• Великият Инквизитор (бас) – Руджеро Раймонди
• Елизабет Валоа (сопрано) – Мирела Френи
• Принцеса Еболи (мецосопрано) – Агнес Балтса
• Монах – Жозе Ван Дам
• Тебалдо – Едита Груберова
• Граф ди Лерма – Хорст Ницше
• Кралски глашатай – Карло Мелети
• Глас от небето – Барбара Хендрикс

Хор на Щатсопер Берлин
Берлинска филхармония, диригент – Херберт фон Караян

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристофър Хогууд

Дирижира Кристофър Хогууд

Кристофър Хогууд – един от пионерите изследователи на старинната музика и уважавани световни капацитети в областта на барока, диригент, музиковед, клавесинист и писател! В оперната вечер (13 септември от 20 часа)си спомняме за неговото диригентско майсторство с избрани откъси от оперите "Риналдо" на Георг Фридрих Хендел, "Орфей и Евридика или..

публикувано на 13.09.25 в 08:15

Маестро Любомир Денев – неизчерпаемото вдъхновение

На 12-и септември рожден ден празнува една бележита личност в българската съвременна музика – Любомир Денев – джаз пианист, композитор, диригент, аранжор, автор на текстове . Още от началото на 70-те години маестро Денев участва в изграждането на фундамента на българския джаз и съвременната оркестрова музика, върху който фундамент днес стъпват и..

публикувано на 12.09.25 в 19:31
Колаж: Цветан Цветанов

Кръсте Роджевски и Томика Рийд за първи път в България

Тази вечер, на 11 септември (четвъртък) , от 21.00 ч. зала "Сингълс" на НДКще бъде домакин на първия български концерт на един наистина специален дует, който пристига директно от Ню Йорк за два концерта – в София и Скопие. За първи път българската публика чу гласа на битолчанина Кръсте Роджевски (живеещ от 1997 г. в САЩ) през далечната 2007 г...

публикувано на 11.09.25 в 09:32

Музикалното лято във Варна продължава

Лятото във Варна продължава музикално. В "Нашият ден" на живо от Морската столица се включва Цветелина Начева , за да представи две сериозни събития – концерт от програмата на Международния музикален фестивал Варненско лято 2025 и началото на 43-ия Международен хоров конкурс "Проф. Георги Димитров". Концерт на скандинавския ансамбъл "1В1" ще..

публикувано на 11.09.25 в 09:02

Концерт от серията "Плевенчани от световната сцена" със солист Гергана Гергова

Плевенската филхармония ще представи концерт от поредицата "Плевенчани от световната сцена" със солист цигуларката Гергана Гергова. Тя е концертмайстор на Симфоничния оркестър в "Театро Реал" в Мадрид. Родена е в семейство на музиканти. Завършва музикалното училище "Панайот Пипков" в Плевен в класа на Благородна Танева. След това учи при проф. Минчо..

публикувано на 11.09.25 в 08:52