Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

81-ви Филмов фестивал във Венеция

Педро Алмодовар с престижната награда "Златен лъв"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът на испанския режисьор Педро Алмодовар "Съседната стая" спечели престижната награда "Златен лъв" на 81-вия филмов фестивал във Венеция.

Първият англоезичен филм на Алмодовар му носи първата голяма победа на кинофестивала, въпреки дългата му кариера в киното. През 2019 г. режисьорът беше отличен с награда за цялостно творчество. Тилда Суинтън играе военна кореспондентка, страдаща от рак. Тя моли старата си приятелка (в ролята Джулиан Мур) да бъде до нея, когато тя отнема живота си.

"Съседната стая" ще закрие тазгодишнияна Международен кино-литературен фестивал "Синелибри" на 25 октомври.

Голямата награда на журито "Сребърен лъв" грабна Vermiglio на италианската режисьорка Маура Делперо. Действието във филма се развива в италианско село по време на Втората световна война и разказва историята на три сестри и как животът им се променя след пристигането на един войник в селото.

Специална награда на журито е за филма "Април" на Деа Кулумбегасвили, В който се проследява лекарка от Грузия, която извършва аборти в отдалечени села, въпреки забраната им.

Най-добър режисьор във Венецияе Брейди Корбет за драмата "Бруталистът", която разказва живота на унгарец, оцелял от Холокоста и се опитва да започне нов живот в САЩ.

Никол Кидман спечели наградата за най-добра актриса за ролята си в еротичния Babygirl. Тя влиза в образа на богата и влиятелна бизнес жена, която рискува не само кариерата си, заради афера с доста по-млад от нея стажант. 

Венсан Линдон беше награден като най-добър актьор за ролята си във френската драма "Тихият син" Историята се върти около семейство, разкъсвано от крайнодесен радикализъм във Франция.

„Златен лъв“

Наградата за най-добър сценарий отиде при Мурило Хаузер и Хейтор Лорега за "Все още съм тук" – филм за военната диктатура в Бразилия.

Пол Кирчър беше отличен с наградата "Марчело Мастрояни", която се дава на изгряващ актьор, за ролята му във френската драма "И Децата им след тях".

Филмовият фестивал във Венеция е най-старият кинофорум в света и един от трите най-престижни, наред с кинофестивалите в Кан и Берлин. Създаден през 1932 година и се провежда ежегодно.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47