Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

Премиерата на спектакъла е част от специалният сезон, с който Младежкият театър "Николай Бинев" ще навършва 80 години

13
Снимка: Гергана Дамянова

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа.

Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито море".


"Това са две миниатюри и когато има такива малки шедьовърчета, бисерчета, мини песи – те много често се играят в комбинация една с друга", обясни режисьорът на спектакъла Пламен Марков. По негови думи "Чарли в открито море" решава човешките проблеми, проблемите на обществото.

"Чарли" е една от първите пиеси на Славомир Мрожек. Написана  през 1961 година, тя разказва историята на един офталмолог, двама чудати пациенти и един (не)съществуващ враг, който може и да е извършил нещо ужасяващо, но може и да не е. Пиесата се занимава с това кой е всъщност Чарли и дали въобще човек е този, който е.

"В открито море" е една от най-успешните едноактови пиеси на полския драматург. Тя проследява съдбата на трима напълно различни корабокрушенци, които гладуват на спасителен сал насред морето, докато в един момент не им се налага да намерят демократичен и справедлив път към решението кой от тях да бъде изяден от другите двама.


Абсурдността в историите всъщност води до идеята за напълно възможната реалност.

"Мрожек е известен сатирик, затова по едно време не се връща в Полша, пиесите му са твърде сатирични и са на ръба на поносимото", "обяснява Пламен Марков за драматурга. – "Това е един световноизвестен комедиограф."

Според режисьора на "Чарли в открито море" ако сатирата мине в карикатура, която просто осмива едни лоши хора или явления, тя е беззъба. Когато обаче започнеш да се разпознаваш с онова богатство човешко, което си мислиш, че носиш, в едни абсурдни обстоятелства и не си сигурен ти самият как би постъпил, ако изпаднеш в подобна крайна ситуация, в каквато героите на тези две миниатюри са поставени, нещата стават по-разпознаваеми, без да спират да бъдат абсурдни.

Актьорите, които ще разиграят сатиричните сюжети на сцената на Младежкия театър, са Ахмед Юмер, Владислав Стоименов, Георги Гоцин, Кирил Недков, Светослав Добрев и Стефан Мавродиев. Сценографията и костюмите са дело на Мира Каланова, а композитор е Калин Николов.


За това какво са 80 години за театъра Пламен Марков казва:

"Битка по пътя е. Никой театър не е велик или слаб, той се бори постоянно за своя нов облик, защото театърът - неговата драма и неговото величие, са в неговата сиоминутност. Те много бързо преминават, защото това е едно от последните все още живи изкуства и то се случва само - както са казали класиците - тук и сега и утре вече го няма. Театърът трябва да се бори непрекъснато, за да бъде на най-високото си ниво в общуването с публиката. Пожелавам на Младежкия театър да се бори, надявам се с тази премиера да помогнем за този път. Много често театърът е Чарли, който не е ясно кой е, но всички го преследват, за да го застрелят, и много често е на корабокрушенски сал в откритото море, така че има попътен вятър."

Целия разговор с Пламен Марков чуйте в звуковия файл.

Снимки: Гергана Дамянова / МТ "Николай Бинев"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

публикувано на 17.12.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45