Очакваме премиерата на първия български игрален филм, посветен на вярата. Екранизацията на книгата "Не затваряй очи" на писателя Мартин Ралчевски бележи началото на православното българско кино. В ефира на предаването "Нашият ден" Ралчевски се включи на живо от Обединеното кралство.
Филмът "Не затваряй очи" проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.
Мартин Ралчевски сподели в ефира своите вълнения и очаквания за премиерата на филма, която ще се състои на фестивала "Златна роза" във Варна. "Съгласен съм с определението, че това е първият православен игрален филм в българската киноистория. Ние нямаме такъв досега и това е заявка за нещо ново и различно", каза писателят.
Той призна, че е развълнуван да види как публиката ще приеме този уникален проект, изпълнен с вяра и молитва от начало до край.
"Вярвам, че всеки българин носи в себе си вяра в Бога, но въпросът е как тя му се предлага и показва", допълни Ралчевски. Той изрази надежда, че филмът ще достигне до сърцата на хората и ще им даде онова, от което имат нужда – вяра и упование. "Когато излезе зрителят, да си каже – ето, аз имах нужда от това нещо, имах нужда от такава вяра. Филмът трябва да остави дълбока следа, да промени човека към добро, да го обърне към Бога, вярата и православието."
Филмът "Не затваряй очи" представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg