Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем нови постановки в Народния театър "Иван Вазов" до края на годината

Народен театър „Иван Вазов“
Снимка: Ани Петрова

Народният театър "Иван Вазов" ще представи на публиката седем нови постановки до края на декември

Изиграха се първите два премиерни спектакъла – "Съзвездия" (12.9) и "Бебе на борда" (13.9).

"Съзвездия" от Ник Пейн на режисьора Елица Йовчева разказва историята на млад мъж, който губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност. В сложните, амбициозни и благодатни роли се превъплъщават актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.

"Бебе на борда" от Кристофър Дюранг на режисьора Василена Радева е с участието на актьорите София Бобчева, Мартина Пенева, Илиана Коджабашева и Боян Арсов. В съвременната пиеса с елементи на "черен хумор" действието се развива на ръба на абсурда при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени.

През октомври ще бъде премиерата на спектакъла "Медея" по Еврипид на режисьора Деклан Донелан и сценографа Ник Ормерод. В ролята на Медея ще се превъплъти Радина Кърджилова, която на сцената ще си партнира с Велислав Павлов, Валентин Ганев и други свои колеги. Специално за българския спектакъл бе поръчан нов дословен превод на древногръцката трагедия, която през октомври ще видим в по-различен формат.

Дългоочакваната премиера на антивоенната пиеса "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу под режисурата на Джон Малкович ще бъде през ноември. Репетициите започват през октомври, а в спектакъла ще участват актьори от трупата на Народния театър, които са избрани на специално проведен кастинг от Малкович.

До края на годината предстоят и премиерите на "Куклен дом, втора част" – постановка на Ясен Пеянков и "Мрак на края на града" под режисурата на Катрин Медлер.

Главният драматург на театъра Мира Тодорова разказа и за първата в България дигитална библиотека, която събира богатото културно наследство на театъра в специално създадена онлайн платформа. Иновативната библиотека е първият в страната дигитален театрален архив, в който потребителите могат да открият повече от 30 300 снимки, сценографски скици, афиши и плакати, аудио и видеозаписи и други документи, свързани със 120-годишната историята на театъра. Тя ще бъде допълвана с нови елементи с всяка следваща постановка.

Мира Тодорова говори и за програмата "Апостол Карамитев". Основната цел на инициативата е да се предложат нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър, да се отправят нови артистични предизвикателства към трупата и екипа.

Главният драматург на театъра посочи и международните изяви за Народния театър. На 7 септември спектакълът на Крис Шарков "Елементарните частици" от Мишел Уелбек беше представен на Балканския театрален фестивал в Ниш, Сърбия. "Бурята" от Уилям Шекспир беше в грузинската столица Тбилиси в рамките на Международния фестивал на театъра на 17 и 18 септември.

Велин Манов разговаря с главния драматург на Народния театър "Иван Вазов" Мира Тодорова в "Артефир".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47