Десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри" обхваща 67 заглавия с десет международни и над петдесет национални премиери, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания, кино-литературни срещи и специализирани дискусии.
Тази година мотото на форума е "Поезия безкрай". То е насочено и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски. Визията на фестивала – криле във фигура ма сърце са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието". Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на илюзии, заменени с други. Днес по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, се отбелязва и 100-годишният юбилей на Труман Капоти, който твърди, че "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".
Новият филм на Паоло Сорентино, един от корифеите на съвременното италианско кино, ще ознаменува началото на "Синелибри". Италианско-френската продукция "Партенопа" представлява пленителна неаполитанска драма – изящен трактат за магията на кинематографията. "Партенопа" е седмият поред проект на Сорентино, номиниран за "Златна палма". Режисьорът е създал хипнотичен филм с носталгична атмосфера – опияняващ размисъл за неумолимия ход на времето, за безсмислените флиртове и любовните блянове, за начина, по който виждаме хората и местата, и за тяхната непостижима същност. Главната роля е поверена на прелестната дебютантка Челесте Дала Порта. Партнират ѝ Гари Олдман, Стефания Сандрели, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо и др.
"Съседната стая" на Педро Алмодовар ще закрие "Синелибри". Филмът спечели наградата "Златен лъв" във Венеция преди две седмици. Испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на две възхитителни актриси – Тилда Суинтън и Джулиан Мур.
11-те заглавия от конкурса за пълнометражен игрален филм по книга са обособени в секцията "Сонетен венец". Открояват се "Добър ден, тъга" на режисьорката Дърга Чу-Боуз, адаптация по романа на Франсоаз Саган, Клои Севини си партнира с Клаес Бенг и с изгряващата звезда Лили Макинърни. С номинация за "Златна палма" у нас пристига и биографичната драма "Лимонов", вдъхновена от едноименната книга на Еманюел Карер. Режисьорът Кирил Серебренников поема риск, като се наема да разкаже историята на Едуард Лимонов За наградата ще се състезава и адаптацията на романа на Михаил Булгаков "Майстора и Маргарита", разбунила духовете още преди да тръгне по кината.
Председател на журито ще бъде актрисата Мария Бакалова, която заменя Гийом Кане. В него влизат романистът, драматург, поет, публицист и актьор Даниел Келман, писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и актьорът Игнасио Серикио.
Юлия Владимирова от организаторите говори и почетните гости на фестивала, Сред тях се нареждат шотландският писател Ървин Уелш, един от най-изявените италиански кинотворци през последните години Даниеле Лукети, авторът на филма "Избери Ървин" – Иън Джефрис, нидерландският режисьор Миша Пекел и писателката от български произход Капка Касабова.
Владимирова коментира първия форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books), както и паралелната програма на фестивала.
Още за Международния кино-литературен фестивал "Синелибри" от разговора на Велин Манов с Юлия Владимирова в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с романите си "Вълчи разкази" и "Мамник". Вторият роман – една живописна смес от "исторически факти, фолклор, митове, легенди, трилър, любов, криминале и трънски диалект", както я определя самиат автор,..
На сцената на “Летен театър” в Бургас днес можете да гледате театралната комедия “Молба за напускане”. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а актьорският състав включва майсторите на комедията — Руслан Мъйнов и Петьо Петков – Шайбата. Постановката “Молба за напускане” е вдъхновена от абсурдните и същевременно..
Архитектурно-парковият комплекс "Двореца" в Балчик отбелязва 150 години от рождението на кралица Мария Единбургска, избрала този краси български бряг за своя резиденция. На територията на комплекса започват Дни на италианската култура – Жени Михайлова, директор на ДКИ КЦ "Двореца" – Балчик. Михайлова разказва за партньорството в организацията..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин. Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg