Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки Мрежата

Дезинформацията като опасност. Или?

Новата рубрика "Въпреки Мрежата", във времето на "Мрежата", от 16.30 до 17.00 часа, ще разяснява конструкциите на медийния език и как работят/не работят медиите в контекста на спазване на законите и етичните кодекси на журналистиката. 

Нашата постоянна, но и новоприсъединена аудитория, ще може да добие ориентири за качеството и истинността на информацията, която получава, включително и през социалните мрежи, за да може да пресява, за да разбере, за да направи оценка, изводи и избор по даден проблем, конфликт или криза. За всичко това ще помагат специалистите в областта на медийната експертиза и всички, които се занимават с медийно образование.

Фондация "42" преди месеци реализира непредставително проучване сред български граждани (300 респонденти) за темите, по които дезинформацията е постигнала успехи и е насадила скептицизъм по отношение на европейски политики, ценности, послания и интеграционни процеси.

Според количественото проучване в топ темите, по които се срещат най-много фалшиви новини, са общата европейска валута (евро) – в контекста на икономически срив и провокиране на бедност (65%), за общата отбранителна политика – в контекста на загуба на суверенитет и сигурност (50%), и за социалната справедливост и закрила – в контекста на равенство между половете, домашно насилие и права на ЛГБТ+ хората (50%).

Повече подробности можете да научите от Александър Куманов от фондация "42".

Снимка – фондация "42"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00