На 25 септември ще се състои поредното издание на Европейската нощ на литературата. За читателските гнезда в столицата и акцентите в програмата в "Нашият ден" разговаряме с Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", тазгодишния организатор на Европейската Нощ на литературата.
Инициативата за Европейската нощ на литературата е на чешките културни институти в целия свят, като събитието се провежда всяка година едновременно в различни градове из Европа.
Така наречените "читателски гнезда" традиционно представляват нестандартни локации, в които известни личности – автори, преводачи, актьори или журналисти – четат откъси от съвременни европейски произведения. Посолствата на съответните страни решават коя книга представя днешната им национална литература, уточнява Радева.
Нощ на литературата ще се проведе в почти всички големи областни градове из страната, както и в село Чавдар, известно със своя активен културен живот. Локациите в София ще бъдат 19 на брой, разположени между Националната библиотека и Столичната библиотека. Сред читателските гнезда са Софийския университет, Студентския дом, сградата на БАН, Природонаучният музей, бар "Петък", One Gallery и т.н.
На сайта "Нощ на литературата" програмата за цялата страна е систематизирана и всеки може да изготви свой собствен маршрут, заявява Радева.
Организаторът акцентира върху читателското гнездо, насочено към тийнейджърска аудитория. По думите на Радева всяка година в събитието се включват млади хора, което означава, че подходящите формати могат да привличат този тип читатели.
Радева изброява някои от имената, които ще се включат в ролята на четци – Мария Силвестър, Александър Митрев, както и тримата писатели, Божидар Манов, немската авторка Дагмар Лойполд и македонският автор Троян Петровски.
Разговорът завършва с няколко литературни препоръки – чуйте в звуковия файл:
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg