Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рок звездата Адриан Ванденберг със зрелищно шоу в София

Адриан Ванденберг е златокосият китарист, заменил навремето Джон Сайкс в "Уайтснейк"! Той е най-големият аксмен, който Нидерландия даде на света след гениалния Еди ван Хален. Аджи e в светлината на прожекторите със своята едноименна формация, но с нови лица в нея, за своя пети студиен албум "Sin".

На 27 септември 2024 г., нидерландският китарен ас и неговата група пристигат в България за концерт в парк център Юнак, като ще изпълнят и всички големи хитове на Whitesnake.

Дори на 70, повелителят на жицата не спира да записва, да е проактивен, приятно провокативен, достъпно иновативен и разкъсван от идеи, които реши да сподели и с нас, любителите на китарноориентирания мускулест рок. Очакваме го със шестжичната стръвница в столичния парк-център "Юнак" на 27 септември. Между неговите пръсти не само ръмжи, но и пее, ли пее, подскачайки по острието на възприятията.

През 1982 година, когато излезе дебютната тава на Ванденберг, Ингви Малмстийн, момчетата на продуцента Майк Варни, Стив Вай и Джо Сатриани бяха имена от по-близкото или по-далечното бъдеще. Така че Адриан  беше един от първите големи сред новото поколение метъл китаристи на 80-те. Затова никак не е чудно, че повечето настоящи вече утвърдени български китарни пушки смятаха Страната на лалетата за благословената  от Бога държава на китаристите.

Сега - от дистанцията на времето, си мисля дали Ванденберг нямаше да бъде по-популярен у нас дори колкото Еди ван Хален - светлина по пътя на душата му, ако някой се беше сетил да вкара в страната ни първата банда на Аджи - "Тийзър", чийто албум "Вертиго", издаден през 1978 година, донесе на рокаджиите славата на холандските "Бед Къмпъни". Както и да е! По-важното е, че Ванденберг безспорно е име с достойна и славна страница в историята на хард рока.

Предвождана от китарния виртуоз, чиито струни минават през слуха със скоростта на нападаща кобра, нидерландската четворка издава три качествени албума през 80-те, постига солиден комерсиален успех и обикаля по цял свят с Oзи, "Kис", "Ръш" и "Скорпиънс".

След това идва голямата експлозия - Адриан става ключов член на "Уайтснейк" и е редом до Дейвид Ковърдейл цели 13 години, точно в апогея на техния успех. Той е основният музикален партньор на легендарния вокалист, композира, реди исторически сола и пише история с прословутите си китарни диалози със Стив Вай. На концерта в София ще бъдат изпълнени всички големи хитове на "Уайтснейк", обагрени с творческия натюрел на китариста, който е не само изумителен инструменталист, но и находчив композитор. Той е убедителен когато кове тежки рифове, но и впечатляващ сърцевед и романтичен баладист.

След епохата на Голямата бяла змия Ванденберг не спира да работи, а миткосва между различни интересни проекти, сред които супергрупата "Маник Идън" и своята собствена формация "Муункингс". В последните години той е изцяло съсредоточен върху едноименната си група, като привлича за постоянен вокалист талантливия швед Матс Левен - известен от бандата на Ингви Малмстийн, от "Кендълмас" и "Транс-Сайбириън Оркестра", а и от напоения със страст дует "Miserere" с нашата Цена Коев.

Ритмичната секция също е много солидна - басистът Ранди ван дер Елсен и барабанистът Коен Херфст, въртял палки за "Епика" и Доро. В този състав карето издава албуми и забива на сцените в афишите на най-големите рок фестивали в света, между които Monsters Of Rock Cruise през 2022 и 2023 година. Към днешна дата, когато комерсиалният свят всмуква всичко, Адриан Ванденбег е успял да запуши неговата паст с китара и да създаде "Sin", поредния си "чисто свой диск".

А тези, които го дочакахме, получаваме за награда солидна порция класен рок, какъвто малко групи в момента могат да произведат. Активна глупост е твърдението на някои критици - и добре дето не са много, че китаристът се самокопира, вместо да проумеят, че става въпрос за творчески почерк и за стил, който той внимателно, но категорично развива. Щрих по щрих. Защото той е и талантлив и търсен художник. Обяснява: "За мен музиката е като картина. Имате своите възходи, падения, светлини и сенки. Една песен може да ви накара да скочите на масата и да купонясвате, друга ще ви вдъхнови да се замислите. Така или иначе вие сте хвърлени в пейзаж, което любимите ми албуми все още правят с мен. Може да сте в колата или у дома със слушалки - и да сте в различен свят. Музиката и четката при мен вървят ръка за ръка. Всъщност, аз гледам на рисуването като на композиране в цветове. А когато създавам музика,  рисувам със звуци. За мен няма разлика между рисуването, композирането на мелодия и готвенето. И трите дейности провокират сетивата и стимулирането на зрението, слуха и вкуса. Но и когато рисувам, и когато създавам музика, следвам инстинктите и сърцето си. Когато рисувам, не мисля за жанровете в изобразителното изкуство. Встрани от факта, че съм почитател на класическите художници от нидерландската школа  Рембранд, Ван Гог и Франс Халс, уважавам безкрайно творците от артистичното движение "Кобра" - Карел Апел и Корнейл, белгийски и скандинавски творци, които също са част от него. Като тях пробвам да се  завърна към спонтанността на младостта. Все едно да дадеш четка на 7-годишно дете. Ще направи много забавна и искрена рисунка. И аз така - атакувам платното и гледам какво ще се получи. После чак се допитвам до себе си дали харесвам баланса на цветовете и формите. Опитвам се да го запазя между реалността като възрастен и спонтанността, която съм проявявал като дете. Той обаче винаги се променя по малко всеки път, когато рисувам картина или създавам песен. Но най-важното за мен е да запазя живи младежкия дух, наивността и спонтанността", не крие струнният аз.

А новия материал описва така: "Ние се подтикваме и вдъхновяваме един друг, за да вдигаме летвата и възникват страхотни, много вълнуващи неща! Вдъхновени са от най-добрите рок групи от 70-те и 80-те, с които сме израснали, но го правим съвременно и динамично.  Твърди, енергични рок парчета, епичен размах и - разбира се – по някоя разтърсваща със своята емоция рок балада". Допълнителна атракция в столичния парк-център "Юнак" ще бъде и страхотната подгряваща група – италианската рок сензация "Дрийм Лав", за които се пише, че може да се превърне в следващия световен рок експорт на Италия след "Монескин". Те са победителите на San Remo Rock 2023, който е най-престижният фестивал за рок на Ботуша. На сцената преди италианците ще излезе първата подгряваща банда – нашите момчета от Caliberty, обединени от идеята за първичен и класически хард-ен-хеви саунд.

"Ванденберг" съвсем не е носталгична група, опитваща се да възсъздаде това, което се случи толкова години назад - северноевропейският китарен герой, който вече е идвал веднъж в България в състава на "Уайтснейк" - на 21 ноември 1997 година. Това е съвсем нова, динамична банда с име, което има наследство, и не мога да бъда по-щастлив от начина, по който се получи. Затова закопчайте коланите: "Ванденберг" идват при вас!".

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12