Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една картина за 5 милиона долара в контекста на времето и… независимостта

Ивайло Брусовкси
Снимка: Личен архив

Гост в "Terra Култура" е Ивайло Брусовски – художник, актьор, сценарист, кинорежисьор – в един разговор за нравите, времето, независимостта и една картина за 5 милиона долара.

 По думите на Брусовски човек не може да бъде напълно независим, тъй като всички сме социални същества и трябва да се съобразяваме със света около себе си. Що се отнася обаче до държавността и историята, независимостта е едно от най-важните състояние.

Разговорът преминава през ранни спомени на Брусовски, за да достигне до акцентите от настоящето. Актьорът си спомня за своята първа сценична изява, когато е бил 3-годишен и заявява, че откакто се помни работи.

Брусовски разказва за своя път в рисуването, което се предава по кръвна линия в семейството му. Неведоми са пътищата на изкуството става ясно от историята на картината "Сътворението на Алиса", която след редица откупки достига цената от 5 милиона долара.

Гостът споделя и за своята работа с млади театрални таланти – първо в школа, която основава в Русе, а сега и в Училището за драматично изкуство в Търговище. Брусовски изтъква, че със свои ученици е правил някои големи представления с широк отзвук като това по "Черният обелиск" на Ремарк.

В края на разговора Брусовски загатва за сегашните си творчески проекти в литературата, киното и театъра и призовава слушателите да се сдобият с една хубава нова книга и с една картина, създадена от ръцете на художник.

Разговора чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53
Теодора Церовска с Ивайло Стоименов и Ася Мирчева

"София изглежда толкова добре" с Ася Мирчева и Ивайло Стоименов

Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...

публикувано на 01.04.25 в 09:39
Мартин Джачков

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39