Днес, 25 септември, по случай празника на град Добрич, известният акордеонист Калоян Куманов ще представи своя нов музикален проект "Фолклорни балади". В концерта ще участват и трима други български артисти. Родом от Добрич, но живеещ в Пловдив, Куманов изнася концерти в различни градове на България и съчетава традиционния български фолклор с модерни авторски композиции.
Проектът "Фолклорни балади" включва автентични произведения от българския фолклор, но също така предлага и новаторски авторски пиеси. Куманов описва своето виждане за проекта, като израз на лиричната и мистична страна на фолклора, която е далеч от по-агресивното му представяне в някои съвременни формации. Той споделя, че не харесва подобни интерпретации и затова е създал този проект, който отразява неговото по-меко и поетично разбиране на народната музика.
Калоян Куманов разказва за своя дълъг музикален път, който започва в Добрич, където завършва музикалната паралелка. След това се премества в Пловдив, където завършва музикална педагогика в Академията, а по-късно заминава за Барселона, където завършва университета и преподава в каталунската консерватория. В Барселона е бил солист на двата централни акордеонни оркестъра – един към консерваторията и другият към града. След успешна кариера в чужбина, той се завръща в България и започва да работи по свои проекти, включително "Фолклорни балади".
Проектът е резултат от дългогодишно сътрудничество с проф. Владо Владимиров, с когото се сработва музикално през 2019 година, когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Именно тогава двамата музиканти участват в международен фестивал в Алжир, където започват развитието на "Фолклорни балади". Проектът съчетава традиционното с новаторското и носи вдъхновение от музикалните традиции на България, представени по модерен и поетичен начин.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg