Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фолклорни балади“, или за истинската душа на фолклора

| обновено на 25.09.24 в 09:30

Днес, 25 септември, по случай празника на град Добрич, известният акордеонист Калоян Куманов ще представи своя нов музикален проект "Фолклорни балади". В концерта ще участват и трима други български артисти. Родом от Добрич, но живеещ в Пловдив, Куманов изнася концерти в различни градове на България и съчетава традиционния български фолклор с модерни авторски композиции.

Проектът "Фолклорни балади" включва автентични произведения от българския фолклор, но също така предлага и новаторски авторски пиеси. Куманов описва своето виждане за проекта, като израз на лиричната и мистична страна на фолклора, която е далеч от по-агресивното му представяне в някои съвременни формации. Той споделя, че не харесва подобни интерпретации и затова е създал този проект, който отразява неговото по-меко и поетично разбиране на народната музика.

Калоян Куманов разказва за своя дълъг музикален път, който започва в Добрич, където завършва музикалната паралелка. След това се премества в Пловдив, където завършва музикална педагогика в Академията, а по-късно заминава за Барселона, където завършва университета и преподава в каталунската консерватория. В Барселона е бил солист на двата централни акордеонни оркестъра – един към консерваторията и другият към града. След успешна кариера в чужбина, той се завръща в България и започва да работи по свои проекти, включително "Фолклорни балади".

Проектът е резултат от дългогодишно сътрудничество с проф. Владо Владимиров, с когото се сработва музикално през 2019 година, когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Именно тогава двамата музиканти участват в международен фестивал в Алжир, където започват развитието на "Фолклорни балади". Проектът съчетава традиционното с новаторското и носи вдъхновение от музикалните традиции на България, представени по модерен и поетичен начин.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17