В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората.
Стаевска отбеляза, че приятелите ѝ вече са свикнали с нейните критики по отношение на използването на пластмаса, но въпреки всичките ѝ усилия, те продължават да ползват еднократни пластмасови чаши. Тя подчерта, че ценностите не трябва да бъдат просто предизборни обещания, а начин на живот. Според нея, ако не променим навиците си, няма да успеем да променим нищо съществено, особено предвид кризата, в която се намира планетата и човечеството.
Вера сподели и как се опитва да се справя с емоциите си, когато вижда хора да действат в противоречие с нейните убеждения. Вместо да влиза в остри конфликти, тя се старае да разбере защо те постъпват така и да обясни своята гледна точка по спокоен начин.
Активизмът и надеждата бяха централна тема в нейното изказване, като тя изрази тревога относно разпадането на общността от хора с общи ценности. Според Стаевска, хората се разделят на лагери, които вече не говорят за истинските ценности, а за предизборни игри и интереси.
Тя изрази също разочарование, че въпреки 20 години усилия за промяна на градоустройството към по-зелен и велосипеден град, днес се виждат същите стари проекти и фирми, които продължават да приоритизират автомобилите.
Стаевска акцентира и върху важността на противопоставянето на езика на омразата и стигматизацията на ЛГБТ хората. Тя подчерта проблемите с промените в Закона за предучилищното образование, които въвеждат ограничения по отношение на ЛГБТ правата. За съжаление, все повече хора смятат, че "не е сега времето за този разговор", което според нея е грешка – трябва постоянно да се говори за ценности и политики.
Стаевска заяви, че на следващите избори вероятно ще гласува с "не подкрепям никого". Въпреки че винаги е била против идеята, че "всички са маскари", тя изрази разочарование от политическата обстановка и подкрепата на партии като ПП-ДБ за статуквото.
Накрая, тя отбеляза, че хората вече не са склонни да излизат на протести, дори за най-важните каузи, и това е голям провал на политиците. Въпреки това Стаевска изрази надежда за нова енергия сред демократично мислещите хора, която да бъде базирана на политики и ценности, а не на конфликти и разединение в социалните мрежи. Тя завърши с въпроса какво ще се случи с града и дали ще продължаваме да го презастрояваме?
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg