Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вера Стоевска: Пластмасата и приятелите, или как се справям с малките битки за природата?

Презастрояването на града: Какво бъдеще избираме за нашите общности?

| обновено на 25.09.24 в 10:48
Снимка: earthday.org

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората.

Стаевска отбеляза, че приятелите ѝ вече са свикнали с нейните критики по отношение на използването на пластмаса, но въпреки всичките ѝ усилия, те продължават да ползват еднократни пластмасови чаши. Тя подчерта, че ценностите не трябва да бъдат просто предизборни обещания, а начин на живот. Според нея, ако не променим навиците си, няма да успеем да променим нищо съществено, особено предвид кризата, в която се намира планетата и човечеството.

Вера сподели и как се опитва да се справя с емоциите си, когато вижда хора да действат в противоречие с нейните убеждения. Вместо да влиза в остри конфликти, тя се старае да разбере защо те постъпват така и да обясни своята гледна точка по спокоен начин.

Активизмът и надеждата бяха централна тема в нейното изказване, като тя изрази тревога относно разпадането на общността от хора с общи ценности. Според Стаевска, хората се разделят на лагери, които вече не говорят за истинските ценности, а за предизборни игри и интереси.

Тя изрази също разочарование, че въпреки 20 години усилия за промяна на градоустройството към по-зелен и велосипеден град, днес се виждат същите стари проекти и фирми, които продължават да приоритизират автомобилите.

Стаевска акцентира и върху важността на противопоставянето на езика на омразата и стигматизацията на ЛГБТ хората. Тя подчерта проблемите с промените в Закона за предучилищното образование, които въвеждат ограничения по отношение на ЛГБТ правата. За съжаление, все повече хора смятат, че "не е сега времето за този разговор", което според нея е грешка – трябва постоянно да се говори за ценности и политики.

Стаевска заяви, че на следващите избори вероятно ще гласува с "не подкрепям никого". Въпреки че винаги е била против идеята, че "всички са маскари", тя изрази разочарование от политическата обстановка и подкрепата на партии като ПП-ДБ за статуквото.

Накрая, тя отбеляза, че хората вече не са склонни да излизат на протести, дори за най-важните каузи, и това е голям провал на политиците. Въпреки това Стаевска изрази надежда за нова енергия сред демократично мислещите хора, която да бъде базирана на политики и ценности, а не на конфликти и разединение в социалните мрежи. Тя завърши с въпроса какво ще се случи с града и дали ще продължаваме да го презастрояваме?

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47