Представете си една историческа сграда, която внезапно се разпада пред очите ви, само за да се събере отново в нови, причудливи форми, обагрена в ярки цветове и озвучена с мощни мелодии. В съвремието сградите вече не се възприемат единствено като структури от бетон и стомана, а по-скоро като платна, върху които въображението може да се изрази по новаторски начини. Модерното изкуство излиза извън рамките на галериите и музеите, оживявайки върху фасадите на сградите с помощта на светлина и звук.
Какво е да носиш светлина върху сградите на света? На този въпрос отговориха Катрин Красимирова, Христина Иванова и танцьорката София Христова в интервю за рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Трите артистки споделиха впечатленията си от участието в един от най-големите фестивали за 3D mapping в Токио - "One minute projection mapping".
"Изкуството 3D mapping не просто украсява сградите, но ги и съживява. То може да бъде практикувано върху всякакви обекти", обясняват те. Техният проект се включва в конкурс, подобен на фестивала "Лунар" в София. За трета поредна година те участват в този голям международен фестивал, който съществува вече 12 години. С гордост споделят, че за втори път успяват да спечелят втора награда, използвайки различни подходи.
"Тази година решихме да изпробваме генерално различен подход, който ще даде тласък и в бъдеще като посока за правене на mapping", разказват те. Интересното този път е, че са решили да снимат самия материал и от него да създадат илюзия за пространство на сградата, включвайки живо тяло в него. Така са успели да създадат пространство, сякаш всяка част на сградата е затворена кутия.
"Идеята за снимките беше да бъдат направени в аквариум, напълнен с вода, а танцьорката София Христова да бъде вътре", разкриват те за интересния творчески процес. Всичко започва с вдъхновението от мита за Нарцис и Ехо, като дамите решават да пречупят мита и да направят така, че София да бъде Нарцис в проекта.
Тяхното иновативно и завладяващо изкуство продължава да носи светлина и живот на сградите по целия свят, превръщайки ги в платна за създаване на нови, фантастични реалности.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg