Представете си една историческа сграда, която внезапно се разпада пред очите ви, само за да се събере отново в нови, причудливи форми, обагрена в ярки цветове и озвучена с мощни мелодии. В съвремието сградите вече не се възприемат единствено като структури от бетон и стомана, а по-скоро като платна, върху които въображението може да се изрази по новаторски начини. Модерното изкуство излиза извън рамките на галериите и музеите, оживявайки върху фасадите на сградите с помощта на светлина и звук.
Какво е да носиш светлина върху сградите на света? На този въпрос отговориха Катрин Красимирова, Христина Иванова и танцьорката София Христова в интервю за рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Трите артистки споделиха впечатленията си от участието в един от най-големите фестивали за 3D mapping в Токио - "One minute projection mapping".
"Изкуството 3D mapping не просто украсява сградите, но ги и съживява. То може да бъде практикувано върху всякакви обекти", обясняват те. Техният проект се включва в конкурс, подобен на фестивала "Лунар" в София. За трета поредна година те участват в този голям международен фестивал, който съществува вече 12 години. С гордост споделят, че за втори път успяват да спечелят втора награда, използвайки различни подходи.
"Тази година решихме да изпробваме генерално различен подход, който ще даде тласък и в бъдеще като посока за правене на mapping", разказват те. Интересното този път е, че са решили да снимат самия материал и от него да създадат илюзия за пространство на сградата, включвайки живо тяло в него. Така са успели да създадат пространство, сякаш всяка част на сградата е затворена кутия.
"Идеята за снимките беше да бъдат направени в аквариум, напълнен с вода, а танцьорката София Христова да бъде вътре", разкриват те за интересния творчески процес. Всичко започва с вдъхновението от мита за Нарцис и Ехо, като дамите решават да пречупят мита и да направят така, че София да бъде Нарцис в проекта.
Тяхното иновативно и завладяващо изкуство продължава да носи светлина и живот на сградите по целия свят, превръщайки ги в платна за създаване на нови, фантастични реалности.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg