Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата предлага разнообразни инициативи, насочени към популяризиране на науката, съобщиха от екипа на фондацията.
Сред събитията са срещи с "Млади посланици на науката" в София, "Пътуващ фестивал" във Видин и Монтана, както и ученически клуб "Млад учен" в Бургас. Финалът на септемврийските събития ще бъде на 29 септември с конкурса "Наука в три минути", който ще се проведе в Централни хали. Там десет от звездите на престижния конкурс FameLab ще демонстрират уменията си да представят научни теми по увлекателен и достъпен начин в рамките на три минути. Сред финалистите от предишни издания на конкурса са специалисти като астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и хидроинженери (ВиК), ветеринарен лекар и молекулярен биолог. Участието в събитието е с предварителна резервация.
В рубриката "Минутите на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представена една от участничките в конкурса – д-р Ивайла Сопотенска, инженер по хранителна технология и експерт по храните. Тя сподели своето вълнение и очаквания относно предстоящото събитие, отбелязвайки:
"За мен събитието е много вълнуващо, тъй като ще имам възможност да се срещна с някои от любимите ми колеги, които са и най-добрите комуникатори на науката в България. Смятам, че FameLab и нашето представяне ще бъде идеална концентрация на знания от различни области, защото всички участници са експерти в много разнообразни сфери на науката."
Тази уникална инициатива има за цел да покаже, че науката може да бъде не само достъпна, но и вълнуваща за широката публика, като участниците демонстрират как сложни научни теми могат да бъдат разказани по разбираем и ангажиращ начин.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg