Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна.
Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения световен тренд, който познаваме от феномена "Чернобил" например, а именно – стъпва на действителни събития.
Той ни движи във времето, като началната точка е 2003 година, когато сръбският премиер Зоран Джинджич е убит в Белград. Страната потъва в хаос и правителството обявява извънредно положение. Изградена майсторски от двамата млади и находчиви сръбски режисьори Горан Станкович и Владимир Тагич, историята е колкото реална, толкова и художествена.
За тази повратна точка в новата сръбска история в "Какво се случва" по програма "Христо Ботев" на БНР разказа продуцентката на "Операция САБЯ" от българска страна Мартичка Божилова. По нейни думи режисьорите дори са били готови да се преместят в друга страна и да творят там, ако усетят натиск върху себе си и работата си. Сериалът е финансиран основно от сръбската национала телевизия и тя разполагат с всички права върху разпространението му. Макар и той вече да е договорен с телевизии и стрийминг платформи по цял свят, както и да е селектиран на множество чуждестранни фестивали, Божилова се надява, че няма да бъде цензуриран в последния момент и тъкмо с това да се прочуе.
"Операция САБЯ" притежава немалко качества от кинематографична гледна точка: добра история, разказана през погледа на една журналистика, екип от двама полицейски инспектори и млад престъпник, операторски поглед, ритъм и много добър монтаж, който спомага за динамиката и напрежението. Той е отличен представител на жанра политическа драма, базирана на реални факти.
Дали близостта със събитията в историята, разказана в първите два излъчени епизода на сериала, така силно грабна публиката на "Златна роза" и защо е толкова важно, че винаги има надежда – говори Мартичка Божилова в звуковия файл.
В него можете да чуете още за "Работническата класа отива в ада" и новото издание на Sofia DocuMental, което започва на 28 септември и също като "Операция САБЯ" ще ни изкара от балона.
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg