Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България в топ 10 по детско затлъстяване: Как да променим статистиката?

Часовете по физическо възпитание: Достатъчни ли са за децата ни?

| обновено на 27.09.24 в 10:55
Марияна Дойкова
Снимка: Личен архив

На днешния 27 септември отбелязваме Европейския ден на спорта в училище, а темата за физическата активност на подрастващите придобива все по-голяма важност в светлината на тревожни статистики. По данни на Световната здравна организация, 32% от децата между 5 и 15 години в България са със затлъстяване, което поставя страната ни сред десетте водещи държави по повишено ниво на наднормено тегло и затлъстяване. Основните причини за това са неправилните хранителни навици и обездвижването.

Какво е значението на физическото натоварване за децата и достатъчни ли са часовете по физическо възпитание в училище? На тези въпроси отговаря в ефира на “Нашият ден” Марияна Дойкова, учител по физическо възпитание и спорт в 125 СУ "Боян Пенев" в София.

"Спортът в училище е от много голямо значение", споделя тя. "Той допринася за правилното развитие на опорно-двигателния апарат при децата. Много от тях имат проблеми с гръбнака, а спортът помага това да не се случва." Според Дойкова, часовете по физическо възпитание в училище не са достатъчни: "40 минути не стигат. Ако часовете можеха да бъдат около час или поне два пъти седмично по два часа, децата биха имали повече възможност да спортуват активно. Ще имаме време за тяхната подготовка, загрявка и добри подготвителни упражнения."

Тя също така подчертава значението на връзката между психическото и физическото състояние на учениците: "Не може човек, който не се чувства добре физически, да е здрав психически.“ Дойкова смята, че извънучилищните спортни активности също са от изключителна важност, особено в контекста на остарелите бази и липсата на необходимите уреди и пособия в много училища: „Здрав дух в здраво тяло – за да бъдем добри в математиката, трябва да спортуваме."

Тя добавя още, че нивото на двигателната култура сред децата е ниско и че програмата за физическо възпитание трябва да бъде преразгледана, за да се подобрят условията. "Призовавам родителите и обществото да разберат, че спортът е съществена част от развитието на децата. Не можем да подценяваме неговото значение."

Чуйте разговора в зувковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31