Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Елена Шагай
Снимка: Личен архив

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да се реализира професионално в своята област.

След като става майка, Елена решава да насочи своята енергия към нещо друго – да създава сладки изделия за своите деца. Така се ражда идеята за малък сладкарски бизнес, който тя кръщава на двете си дъщери – "МАША & ДАША".

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

Основният акцент в нейната работа са ръчно рисуваните меденки – истински произведения на изкуството. Освен разнообразие от торти, макарони, мъфини и бисквити, Елена създава и уникални сладкиши, които вече се продават не само в България, но и по целия свят, включително в САЩ, Канада и Южна Корея.

Въпреки че е тук само от пет години, Елена вече се чувства като у дома си и споделя, че обича всичко в България. В ефира на предаването "Нашият ден"тя разказа какво я е довело тук и какви предизвикателства е срещнала:

"Преди пет години съдбата ме доведе в България. Търсех място за спокоен живот за себе си и децата, и реших, че България е страната, която може да ми предложи това спокойствие. Най-голямото предизвикателство за мен тук беше намирането на работа."

Историята на Елена е пример за смелост и креативност, както и за това как любовта и семейството могат да вдъхновят ново начало и успешен път, дори далеч от родината.

Чуйте разговора в зувковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26