"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян.
Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно отдадено посвещение на вярата си – тази вяра в Бога, която ги е крепяла в мъки и радости. И действително, нашите църкви са завещания ни останал разказ за духовността на народа ни, народ съхранил вярата си. Едни сакрални, като утроба топли пространства, в които хората са бягали и търсели защита в моменти на най-големи изпитания, защото са знаели, че злото е мощно, но всемогъщ е само Господ."
Севда Потурлян е родена през 1971 г. в София. Завършва Националната художествена академия през 1996 г., специалност "Книга и печатна графика", а от 2004 г. е член на СБХ. Има четиринайсет самостоятелни изложби, излагала е в галерии в София, Пловдив, Лом и Шипка, Galerie en Beeldentuin De Queste в Хеерде, Нидерландия и в Съвета на Европа в Страсбург. Участвала е в множество общи изложби в страната и чужбина и редица национални и международни пленери и симпозиуми. Има десет награди и номинации.
"Остатъци от вяра" може да бъде разгледана до 8 октомври в галерия "Арте".
Още за изложбата от разговора на Велин Манов със Севда Потурлян в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg