Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе "Златна роза" за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна.
За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо. Според кинокритиката "Триумф" е един екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, който обаче успява да разсмее зрителя.
Радва, разбира се, и с отличния си актьорски състав – Маргита Гошева и Мария Бакалова, които си поделиха наградата за женска роля, Иван Савов, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Иван Бърнев и други.
Те пресъздават на екрана секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, която след падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф на страната.
Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава. Тъкмо за това в "Кино с думи" говори и режисьорът му Петър Вълчанов.
"Ние по някакъв начин все още си копаем в тази дупка и в този тунел, в търсене на нещо велико, което ще ни се случи. Вярвайки, надявайки се на поредния месия, лъжемесия, който ще се появи, или извънземен разум, или какво ли още не. Някак си хората предпочитат да вярват в тези неща, отколкото реално да погледнат и да видят къде са, в каква ситуация са. Сляпата вяра има голяма сила, която за съжаление не води до много хубави неща", каза той и обясни, че именно абсурдът на сляпата вяра в чудесата ги е провокирала да разкажат тази история.
Още за демокрацията като незрялото дете, родило се след падането на Стената, за опитите ни да променим ситуацията, заради които изпадаме все още в комични ситуации, за доверието в екипа, което води до триумф на екрана, и за радостта от първата среща на филма с българската му публика – чуйте от Петър Вълчанов в звуковия файл.
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия? Акад. Пламен Карталов ,..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg