Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе "Златна роза" за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна.
За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо. Според кинокритиката "Триумф" е един екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, който обаче успява да разсмее зрителя.
Радва, разбира се, и с отличния си актьорски състав – Маргита Гошева и Мария Бакалова, които си поделиха наградата за женска роля, Иван Савов, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Иван Бърнев и други.
Те пресъздават на екрана секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, която след падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф на страната.
Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава. Тъкмо за това в "Кино с думи" говори и режисьорът му Петър Вълчанов.
"Ние по някакъв начин все още си копаем в тази дупка и в този тунел, в търсене на нещо велико, което ще ни се случи. Вярвайки, надявайки се на поредния месия, лъжемесия, който ще се появи, или извънземен разум, или какво ли още не. Някак си хората предпочитат да вярват в тези неща, отколкото реално да погледнат и да видят къде са, в каква ситуация са. Сляпата вяра има голяма сила, която за съжаление не води до много хубави неща", каза той и обясни, че именно абсурдът на сляпата вяра в чудесата ги е провокирала да разкажат тази история.
Още за демокрацията като незрялото дете, родило се след падането на Стената, за опитите ни да променим ситуацията, заради които изпадаме все още в комични ситуации, за доверието в екипа, което води до триумф на екрана, и за радостта от първата среща на филма с българската му публика – чуйте от Петър Вълчанов в звуковия файл.
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg