Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

| обновено на 01.10.24 в 11:18
Юлияна Антонова-Мурата
Снимка: Емил Николов, БНР

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България. Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането за малките моменти и уроци от ежедневието, които често забравяме, забързани в динамиката на съвременния живот.

Юлияна сподели и лична история, свързана със семейството си, която силно я вълнува. Когато съпругът ѝ, японец, среща свой съученик, когото не е виждал от детството, той винаги я представя с думите: "Тя е от България". Той го казва с такава радост и гордост, че това дълбоко я докосва. Когато съученикът го попита къде точно е България, съпругът ѝ посочва сърцето си и казва: "Тук, тук е България". Този момент на признание и гордост, както и радостта на нейния син, който е наполовина японец, карат Юлиана да се чувства още по-силно свързана с България.

Юлияна Антонова-Мурата говори също за вдъхновението зад своите книги. Тя обясни, че историите, които пише, са уроци, валидни не само за Япония, но и за всяка друга страна, включително и България. В книгите си тя описва малките жестове и моменти на радост, които се случват не само в Япония, но и навсякъде – в малки села, в София, на улицата, и това е нещото, което я вдъхновява.

Книгите ѝ "Моши, моши, Япония", "Уки уки, Япония" и новата "Хай, хай, Япония" предават уникални културни преживявания, които се фокусират върху добротата и радостта в ежедневието. "Уки уки" например означава "да живееш с радостта в сърцето си" – послание, което насърчава хората да бъдат усмихнати и позитивни, независимо от обстоятелствата. Тя също така сподели, че в Япония не образованието е най-важното, а отношението и настроението, което човек носи със себе си в ежедневието си.

С голяма нежност Юлияна разказа за концепцията зад книгата "Сан сан Япония" – мекият слънчев лъч, който огрява живота ни. За нея този лъч е символ на позитивността и добрите взаимоотношения, които можем да създадем всеки ден чрез малките жестове – поздрав към съседа, усмивка на случаен минувач или доброто отношение към хората около нас. Тези теми и идеи се преплитат във всичките ѝ произведения, създавайки усещане за топлина и радост в читателите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00