Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и Темида":

"В края на септември беше проведена за втори път конференция, посветена на текущите тенденции в арбитража в Югоизточна Европа. Тази конференция се радваше на голям и нарастващ интерес, защото темите, предмет на обсъждане, са съвременни и сложни, като касаят дигиталната информация и въвеждането на изкуствения интелект в правната област – работата на юриста, като цяло, и в частност на арбитъра и арбитражните институции. 

Конференцията засегна също и въпроси, които касаят измененията в климата, опазването на околната среда. Това са теми, които касаят всеки от нас, арбитражът не остава по-назад, като един стожер на казионността в региона и на правораздаването в сферата на частното право (гражданското и търговското). 

Щастлива съм, че бях поканена на тази конференция за втори, също така и Арбитражният съд към Българската стопанска камара е институционален партньор на това събитие.

Темите на конференцията бяха развити в 4 панела. Първият панел касаеше ролята на международното право, международните договори с обособяващото се инвестиционно правораздаване в сферата на арбитража. Вторият панел касаеше редица значими въпроси в арбитража в Югоизточна Европа. 

След това имаше интересна лекция на проф. Андрей Савин, посветена на изключително актуалния Регламент на ЕС за ИИ и приложението му в арбитража. Лекцията касаеше редица понятия, стратегии, рискове, свързани с използването на изкуствения интелект (ИИ). Особено значими бяха темите за генеративния ИИ, които се преплетоха и със следващия (трети) панел, който касаеше технологиите, поверителността, защитата на данните в арбитража и в арбитражното производство, въпросите за интелектуалната собственост... в резултат на използването на ИИ. Очаква се да бъдем свидетели на интересни казуси в сферата на ИИ и правораздаването.

Четвъртият панел касаеше въпроса за осребряването на арбитражното решение. Т.е., след като вече имаме влязло в сила арбитражно решение, и кредиторът, който иска да получи удовлетворение, да получи съдействие от неговия изпълнител. Тук е изключително важна оценката на имуществото на длъжника, проследяването на това имущество в рамките, разбира се, на така действащото законодателство, при различните законодателства с международен елемент. Беше засегнат и въпросът за криптовалутите и тяхното проследяване, които се оказа, че са един значим актив на длъжника.

Участваха специалисти от арбитражните производства – представители от Сърбия, Албания, Румъния, Кипър, Турция. Аз и адв. Цветелина Колева, бяхме представители на България на тази конференция."

Къде е България в сферата на арбитражното производство в страните от Югоизточна Европа – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04