Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

121 години от рождението на "бащата на компютъра" – Джон Атанасов

| обновено на 04.10.24 в 10:11
Реплика от 1997 г. на компютъра на Атанасов – Бери в Центъра Дъръм, Щатски университет на Айова
Снимка: Уикипедия

На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и докторска дисертация по теоретична физика. Кариерата му започва като преподавател в Щатския колеж на Айова, където научните му интереси го изправят пред необходимостта от решаване на сложни диференциални уравнения, изискващи обемни изчисления.

Наличната техника тогава – табулатори, настолни калкулатори и касови апарати – не е достатъчно гъвкава. Тази липса на подходящи инструменти провокира Атанасов да търси нови решения. Заедно с Клифърд Бери, той създава прототип на машина, която използва двоична система и регенеративна памет – елементите, които днес се смятат за основни в съвременните компютри.

Проектът на Атанасов и Бери обаче не стига до завършен етап поради началото на Втората световна война, а прототипът на машината се изгубва. Войната отклонява кариерата на Атанасов към военни проекти, които го ангажират през следващите десетилетия. През този период той основава своя консултантска компания и се утвърждава като успешен бизнесмен.

През 1967 г., адвокати, разследващи патентния спор около ENIAC, се обръщат към Атанасов, което води до разкриването на неговия предвоенен проект. Признанието за неговото откритие идва с делото Honeywell v. Sperry Rand през 1973 г., когато съдът признава приноса му към развитието на компютърната технология.

Въпреки че приносът му е косвен, значимостта на неговата работа е неоспорима. В България, Атанасов е признат с множество награди, включително два ордена "Кирил и Методий" и "Народна Република България", и е избран за чуждестранен член на Българската академия на науките през 1983 г.

Джон Атанасов посещава България два пъти – през 1970 г. и 1985 г. По време на второто си посещение, той вече е признат като изобретател на компютъра. Посещава родното място на баща си в с. Бояджик, Ямболско, където е посрещнат с голямо признание и получава ключа за "Почетен гражданин на гр. Ямбол".

В звуковия файл можете да чуете запис от Златния фонд на БНР с интервюто с проф. Благовест Сендов за приноса и личността на Атанасов. Записът е направен през 1998 г. 

Слушайте!

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25
Думите влияят върху мисленето, настроението, поведението, а защо не и върху физическото здраве?

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52