Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да усъвършенстват непрестанно средствата за убиване?

Събеседници са полковник доц. Георги Маринов, ръководител в различни военни научноизследователски институти, автор на няколко десетки книги и учебници за историята и устройството на оръжията, Михаил Григоров, журналист, военен експерт и поет, и Лъчезар Лозанов, дългогодишен журналист във военни издания, поет.

Георги Маринов разказва за създателя на пушката "Бердана", за стрелковото оръжие, като фактор в съвременната война, за снайпера и неговото значение в миналите войни и в съвременните. Михаил Григоров се спира върху еволюцията на оръжията през вековете, но особено – за значението на технологиите в съвременната война и бъдещите такива, които той смята за неизбежни. 

Анализира и икономическия фактор в съвременната надпревара във въоръжаването, като основен при избора на средства, и обръща внимание на привличането на най-добрите мозъчни капацитети в създаването на нови оръжия – и сега, и през цялата история на човечеството. 

Лъчезар Лозанов говори за обстоятелствата, които обуславят култивирането на враждебност у различни групи хора и етноси – страхът, непознаването на другия, постоянната целенасочена пропаганда.

В разговора става дума и за изкуствения интелект, за прогнозите на фантастите, за евентуалните оръжия на бъдещето.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43
Богоявление Господне

Празнуваме Богоявление Господне

Днес православната църква чества Богоявление Господне – деня, в който Св. Йоан Предтеча (Йоан Кръстител) покръства Исус Христос в река Йордан. До началото на IV век на Богоявление се празнуват едновременно и рождението на Спасителя и Неговото кръщение, тъй като, по думите на св. Григорий Богослов, Бог се явява на човечеството чрез раждането..

публикувано на 06.01.25 в 09:27
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35