Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метаморфозите на софийската "пазарна зона"

"Изчезващият пазар като културен феномен" – 8 октомври от 18:30 ч. в галерия "Сердика"

Екатерина Минкова и Георги Проданов
Снимка: БНР

Тръгваме на разходка из историческите пластове на софийската "пазарна зона" – от някогашната улица Търговска, през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар.

Утре (8 октомври) от 18:30 ч. в галерия "Сердика" се открива експозицията "Изчезващият пазар като културен феномен" – една експозиция, разглеждаща трите века динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите и отношенията в пространството на градския пазар.

През времето и местата ни превеждат гостите в "Terra Култура" – режисьорът Екатерина Минкова и сценаристът Георги Проданов.

Спираме внимание върху пазара като културен феномен във времето на неговото изчезване. По думите на Проданов пазарът непрекъснато изчезва, за да се появи в нова форма. Пример за това е Женският пазар, който претърпява редица опити да бъде променен или преместен, но продължава да съществува.

"Изчезващият пазар е метафора. Пазарът е упорито животно и за момента не изчезва – появява се със собствените си правила", казва Проданов, според когото именно пазарът е поле за среща между различните социални слоеве.  

Минкова разказва за съдържанието на експозицията, която с е състои от стари снимки, събирани през вековете, както и от пет видеа, правени от различни режисьори. Това е част от проект за сериозен документален филм, в който герои ще бъдат опитният музикален оформител Мариана Вълканова и нейният партньор в звука Георги Цветков. "Ще чуем звуците на пазара през времето", казва Минкова.

Петимата, ангажирани с изложбата режисьори, са направили тематични, концептуални видеа със заснетия на територията на различни софийски пазари материал, разказва Минкова.

Проданов допълва, че пазарът предполага различен тип комуникация, в която базовите взаимоотношения са устойчиви. Пазарът е пространство, където хората, които имат неосъществената мечта да бъдат откриватели и изследователи, се реализират, смята Проданов.

Гостите разказват любопитни факти за известните софийски пазари. Например битакът и пазарът Долни Богоров са се намирали в центъра на София, но са изпъдени оттам. Между ЦУМ и Банята се е намирал Говеждият пазар.

На пазара се случват повтарящи се с времето срещи между светове, които иначе не биха се засекли – в социално и психологическо отношение.

Минкова споделя, че в своята работа често се занимава с паметта и с търсенето на изгубени парчета история. В края на разговора режисьорът споделя своето разочарование, че най-старите филмови кадри от София се съхраняват не в Българската национална филмотека, а в Югославската филмотека в Белград.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05