На 7 октомври, в Националния исторически музей, се проведе международният форум "История и бъдеще – световно културно наследство на България и Италия". Това беше второто издание на събитието, което се състоя след успеха на миналогодишния форум. Както и преди, събитието събра множество приятели и съмишленици, включително представители на административната и политическата власт, италианското посолство и неговите структури.
Миналогодишният форум бе иницииран от нейно превъзходителство, посланичката на Италия в София – Джузепина Зара. Основната му цел беше обмен на опит и добри практики по отношение на обектите, включени в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Тази година събитието отново бе организирано в сътрудничество с италианското посолство в България, Италианския културен институт, Италианската агенция за външна търговия, както и с Камарата на архитектите в България.
В ефира на предаването "Нашият ден" гостуваха г-жа Мария Маца, директор на Италианския културен институт в София, и г-н Франческо Фоскино, който отговаря за кадастъра на културното наследство в обекта на ЮНЕСКО в община Матера, Италия. Преводът бе осъществен с помощта на г-жа Петя Кисьова.
Г-жа Мария Маца обяви важна новина в ефира на предаването, а именно че през 2025 г. Световният комитет за световното културно наследство на ЮНЕСКО ще се събере в София. В месеците юни и юли на 2025 г. България ще бъде домакин на това събитие, което ще предостави уникална възможност страната да представи своите обекти пред световната общност.
Г-жа Маца сподели и за вече проведения форум: "Със сигурност това не е идея, която се ражда сутринта и се организира на следващия ден, защото Италия и България си сътрудничат от много години. На много нива – културни, артистични и други."
Тя също така подчерта, че посланичката на Италия е изиграла ключова роля в активирането на цяла система от хора и институции, които са се включили в тези събития. Особено внимание тя обърна на форума в Брацигово, посветен на реставрацията и съхраняването на културно-артистичното наследство: "От две години в България пристигат специалисти по реставрация от Италия и провеждат уъркшопове, с цел създаване на училище на високо ниво за реставратори, използващо италианския ноу-хау, защото Италия е на челни позиции в тази област."
Г-н Франческо Фоскино разказа в ефира за уникалността на Саси ди Матера, обект на ЮНЕСКО в Италия. "Става въпрос за исторически център, издълбан в скалите. През 1950 г. обаче всички хора, живеещи в историческия център, бяха евакуирани, и Матера се превърна в жив град с мъртъв център," сподели той. Според него включването на обекта в списъка на ЮНЕСКО е било от съществено значение: "Градът беше включен в списъка, защото има много различна урбанистика от всеки друг град."
Чуте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с Тадия Цветкович , който е от град Лесковац , съседна Сърбия. Тадия завършва гимназия с медицински профил и известно време работи като медицински брат в спешна помощ, но след това открива, че медицината не е неговото призвание и се насочва към търговията, завършвайки икономическо образование в..
Пред съдебните палати в Бургас, Пловдив и София се проведоха протести, организирани от сдружение "Ангели на пътя" , в подкрепа на пострадалите при тежкия инцидент с АТВ в Слънчев бряг. Само преди седмица 18-годишният Никола Бургазлиев блъсна петима пешеходци на тротоар в курорта. Състоянието на двама от тях – 35-годишна жена от Пловдив..
Благотворителен концерт под надслов "Да помогнем на Тани" предстои в Летния театър в Бургас. Събитието е в подкрепа на 17-годишната Таня Сурчева, която вече девет години води тежка битка с рядък злокачествен мозъчен тумор. За да бъде извършена нова животоспасяваща операция, семейството ѝ се нуждае от 35 хиляди евро. Именно с тази цел бургазлии..
Повече за културата да живеем заедно в едно общество, за таланта да подредим реалността си, така че ничие достойнство, права и безопасност да не бъдат накърнени. До какво водят безразличието, безсърдечността и невежеството? След случая със свалянето от самолета на семейство заради батерията на инвалидна количка и сигналите за недостъпност в градския..
Вчера в Народното събрание бе внесена петиция с над 100 хиляди подписа за забрана на клетките за телета в България . Акцията предизвика силен обществен отзвук и привлече вниманието не само на граждани, но и на артисти, ветеринарни лекари и фермери, които се включиха в инициативата. "Невидими животни" внесе в парламента подписка за забрана..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с Тадия Цветкович , който е от град Лесковац , съседна Сърбия. Тадия завършва гимназия с медицински профил..
В Жеравна започва Международният фестивал на фолклорната носия . Събитието се провежда по традиция в първата събота и неделя след празника Голяма..
Пред съдебните палати в Бургас, Пловдив и София се проведоха протести, организирани от сдружение "Ангели на пътя" , в подкрепа на пострадалите при..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg