Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, за първи път в България

Квартетът на световноизвестната мавританска певица и музикантка пристига за концерт на 10 ноември по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. Преди групата ѝ на сцената на Голямата зала на *Mixtape 5* с песните от новия си албум ще се представят Хюго Рейс и Микеланджело Русо от Мелбърн

Джайш Оулд Шигали, Нура Минт Сеймали, Осман Туре и Матю Тинари
Снимка: Малика Диагана

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" (западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале нгони"-то, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио-род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица), прави първите си крачки в професионалната музика още на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е артист на водещия лейбъл за уърлд музика Glitterbeat, с който свързваме имената на любими музиканти като Tamikrest, Dirtmusic, Басеку Куяте и Ngoni Ba, Самба Туре, Altın Gün, Гайе Су Акйол, Al-Qasar, Кинг Аишоба, Širom, Баба Зула, Ammar 808, Sonido Gallo Negro, Кел Асуф, Азиза Брахим, Ifriqiyya Electrique и много, много други...

Музикантите в квартета ѝ са нейният съпруг Джайш Оулд Шигали, също от семейство на грио (това са пазителите на паметта в западноафриканската култура), виртуоз на традиционния струнен инструмент "тидинит", музиката за който той адаптира за електрическа китара с допълнителни прагчета за четвърт тонове; Осман Туре – най-добре познатият басист на Мавритания, работил още с бащата на Нура, и американският барабанист Матю Тинари, живеещ вече второ десетилетие в Западна Африка и изградил свой собствен стил на свирене на границата между психеделик-рока и традиционната западноафриканска музика.

Самата Нура Минт Сеймали участва още в албуми на гостувалите наскоро в България Tinariwen от Мали (Amadjar от 2019 – заедно с Джайш, Стивън О`Мали от Sun O и Уорън Елис от The Bad Seeds) и Алюн Уад от Сенегал (Sultan от 2022). Сънародникът ѝ Джакраве Юба Диа (свирил у нас три пъти като басист на групата на Бомбино) определя групата ѝ като "най-важната съвременна мавританска формация и единствената, чиято популярност е надскочила границите на страната и жъне световни успехи".

Преди квартета на Нура Минт Сеймали на сцената на A-Side на клуб *Mixtape 5* ще чуем съвсем нова пълнометражна програма от любимеца на българската публика Хюго Рейс (Dirtmusic, The Wreckery, Fatalists, ex-The Bad Seeds) заедно с живеещия също в Мелбърн италиански магьосник-мултиинструменталист Микеланджело Русо (тромпет, хармоника, клавишни и специални ефекти, член също и на австралийската група на Хюго The True Spirit, която гостува у нас през далечната 2015 г., пак по покана на "Аларма Пънк Джаз"). Двамата издадоха първия си съвместен албум като дуо преди няколко години – John Lee Hooker’s World Today - с едни от най-оригиналните препрочити на музиката на Джон Лий Хукър въобще в историята на музиката. A в края на тази седмица предстои да излезе и втори – 100 Years, този път изцяло с авторски песни на дуото.

Концертът на 10 ноември, неделя, се организира от "Аларма Пънк Джаз" и платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" с медийната, морална и логистична подкрепа на Африканския културен център "АфриКая" и Wrong Events. Двама от присъстващите ще имат възможността да спечелят пропуск за следващия голям африкански концерт на "Аларма" – този на най-великия жив западноафрикански блусмен днес – Бубакар Траоре от Мали – на 30 ноември в същата зала.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50