Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis.
Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия, уточнява проф. Габровски.
Фондация "Съвет за мозъчно здраве" насочва дейността си не само към сферата на мозъчните заболявания, но и към състояния, които не се дефинират като болести, но представляват индивидуален или социален проблем. Като пример проф. Габровски посочва хроничното безсъние или хроничното главоболие, които се отразяват върху качеството на живот.
Общественото внимание трябва да бъде насочено към различните заболявания на мозъка, които са сложни за разбиране, по думите на проф. Габровски. В широката група от мозъчни болести влизат инсултите, туморните образувания, психиатричните диагнози. Статистиката сочи, че в Европа масово населението страда от ненормално функционираща нервна система, подчертава проф. Габровски.
"В България здравеопазването извървява своя нелек, но добър път на постоянно развитие и инвестиции", казва специалистът и допълва, че у нас липси има в социалния аспект на здравната сфера.
Целта на днешния форум е да огледа общата картина, свързана с мозъчните заболявания у нас, и да поднесе експертизата на специалисти в областта. Освен медицински лица ще присъстват пациенти, политически и финансови представители от НЗОК и МЗ.
Проф. Габровски апелира за работа по програма за мозъчните заболявания, както и за провеждане на информационна кампания сред обществото.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg