Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България", която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите от чужбина. "Бихме искали да създадем ресурс за хора, които живеят в чужбина, да им е обяснено накратко он-лайн, какъв е процесът на завръщане, какво предстои, какви възможности има. Ако има нужда от документи, ако са женени в чужбина, как да вземат гражданство или виза, дори как да си намерят жилище. Може тези въпроси да не звучат сложно, но когато идваш от чужбина е трудно да навигираш нещата" – казва Ана-Мария Андреева "Искаме да вдъхновим всички българи в чужбина да вярват в потенциала на България"
"Да дадем представа как животът тук може да изглежда за тях– допълва Катерина Андреева– ние сме родени и израснали в Щатите, но сме и българи, ние също си търсим пътя."
На сайта "ЗаВръщане в България" има и подкасти, в които те разказват в подробности своята история, както и представят други подобни.
"В начина как се държим един с друг виждам разлики между Америка и България – казва Катерина Андреева – там трябва да се усмихнеш на другия, да си в добро настроение, да си позитивен към човека отсреща. Друга разлика е, че те вярват, че ако работиш много ще можеш да постигнеш нещо. Тук няма тази вяра"
Чуйте още от разговора с Ана-Мария и Катерина Андрееви в "Какво се случва".
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg