Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология.
В интервю за предаването "Lege Artis"проф. Георгиев обясни, че създаденият от тях модел, макар и да има известни разлики от истинската човешка кожа в лабораторни условия, е напълно достатъчен и адекватен за целите на изследванията им. "Основната ни задача е да разберем как старее кожата и организмът като цяло, както и да намерим начини да намалим проявите на стареене," подчерта той.
Прототипът на кожата включва петте слоя на епидермиса, основната външна част на кожата. За създаването на този модел учените използват специфични матрици и кератиноцити – клетки, които формират основния компонент на епидермиса.
Една от водещите теми в проекта е изследването на стареенето, тъй като кожата е най-големият орган в човешкото тяло и е изложена на множество външни фактори, които ускоряват този процес. Сред тях е хроничното влияние на околната среда и синята светлина, излъчвана от електронни устройства. Тези фактори водят до преждевременно стареене на кожата, обяснява проф. Георгиев. Въпреки че стареенето е необратим процес, учените търсят начини да го забавят.
Професорът допълва, че преди няколко години разработването на подобен модел в България е било невъзможно, но благодарение на големи инвестиции в научната дейност през последните години, днес този проект вече е реалност. "В момента берем плодовете от сериозното финансиране, което получихме", добавя той.
Интересно е, че учените черпят вдъхновение и от природата, по-специално от растенията. Проф. Георгиев посочва, че растенията са постоянно изложени на слънчеви лъчи, но въпреки това успяват да оцелеят, благодарение на специални механизми за защита. Тези механизми представляват интерес за екипа, тъй като могат да бъдат приложени в разработването на методи за забавяне на стареенето на кожата.
Особено внимание се обръща на родопския силивряк, известен като цветето на Орфей. Това уникално възкръсващо растение притежава изключителни способности за оцеляване при тежки условия на околната среда, което го прави обект на изследвания в търсене на решения за запазване на младостта на кожата.
Чуйте разговора в звуковия файл.И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg