Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български екип разработи лабораторен модел на кожата за проучване на стареенето

Снимка: Pixabay

Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология.

В интервю за предаването "Lege Artis"проф. Георгиев обясни, че създаденият от тях модел, макар и да има известни разлики от истинската човешка кожа в лабораторни условия, е напълно достатъчен и адекватен за целите на изследванията им. "Основната ни задача е да разберем как старее кожата и организмът като цяло, както и да намерим начини да намалим проявите на стареене," подчерта той.

Прототипът на кожата включва петте слоя на епидермиса, основната външна част на кожата. За създаването на този модел учените използват специфични матрици и кератиноцити – клетки, които формират основния компонент на епидермиса.

Една от водещите теми в проекта е изследването на стареенето, тъй като кожата е най-големият орган в човешкото тяло и е изложена на множество външни фактори, които ускоряват този процес. Сред тях е хроничното влияние на околната среда и синята светлина, излъчвана от електронни устройства. Тези фактори водят до преждевременно стареене на кожата, обяснява проф. Георгиев. Въпреки че стареенето е необратим процес, учените търсят начини да го забавят.

Професорът допълва, че преди няколко години разработването на подобен модел в България е било невъзможно, но благодарение на големи инвестиции в научната дейност през последните години, днес този проект вече е реалност. "В момента берем плодовете от сериозното финансиране, което получихме", добавя той.

Интересно е, че учените черпят вдъхновение и от природата, по-специално от растенията. Проф. Георгиев посочва, че растенията са постоянно изложени на слънчеви лъчи, но въпреки това успяват да оцелеят, благодарение на специални механизми за защита. Тези механизми представляват интерес за екипа, тъй като могат да бъдат приложени в разработването на методи за забавяне на стареенето на кожата.

Особено внимание се обръща на родопския силивряк, известен като цветето на Орфей. Това уникално възкръсващо растение притежава изключителни способности за оцеляване при тежки условия на околната среда, което го прави обект на изследвания в търсене на решения за запазване на младостта на кожата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25